Отровниот ремен

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Отровниот каиш)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Отровниот ремен
Корица на првото издание
Корица на првото издание
АвторСер Артур Конан Дојл
Наслов на
оригиналот
The Poison Belt
ЗемјаОбединетото Кралство
Јазиканглиски
СеријалПрофесор Челенџер
Жанрнаучна фантастика
ИздавачHodder & Stoughton
Издадена
1912
ПретходнаИзгубенот свет 
СледнаЗемјата на маглата 

Отровниот ремен е втор роман на Сер Артур Конан Дојл напишан за Професор Челенџер во 1913 година, точно пред почетокот на Првата светска војна. Приказната се одвива во џингла- поточно во замислена џунгла во собата на Професор Челенџер. Тоа е последната приказна напишана за Челенџер сè до 1920 година, кога спиритуализамот зазема главна преокупација во животот на Сер Артур Конан Дојл.