Разлика помеѓу преработките на „Калиште“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 10 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Родови:: clean up, replaced: {{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ|year=|isbn=|location=|pages=}} → {{ using AWB
с (→‎Општествени установи: Јазична исправка, replaced: Општествени институции → Општествени установи using AWB)
с (→‎Родови:: clean up, replaced: {{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ|year=|isbn=|location=|pages=}} → {{ using AWB)
* ''Реч (28 к.)'' доселени се од истоименото село во [[Калиса]] во северна [[Албанија]]. Имаат иселеници во [[Турција]] (едно семејство).
* ''Ѓани (1 к.)'' доселени се од селото [[Штировица]] во [[Горна Река]]. Подалечно потекло од северна [[Албанија]].
* ''Исмаиловци (1 к.)'' доселени се од селото [[Пожаране]]. Таму припаѓале на истоимениот род. Имаат православни Македонци за роднини (''Шутевци'').<ref>{{Наведена книга|title=Полог|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=САНУ|others=Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ|year=1976|isbn=|location=Белград|pages=}}</ref>
 
== Општествени установи ==

Прегледник