Разлика помеѓу преработките на „Мајка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 314 бајти ,  пред 2 години
==Мајката како тема во уметноста и во популарната култура==
===Мајката како тема во книжевноста===
* „Мицевата мајка Мици си го плака“ - македонска народна песна.<ref>Ѓорѓи Доневски, ''Сокол ми лета високо''. Скопје: Културно-уметничкото друштво „Гоце Делчев“, 1978, стр. 25.</ref>
* „Мајката го проколнала Соломон“ (''Соломуна проклела мати'') - српска народна приказна.<ref>''Народне приповетке''. Београд: Просвета, 1963, стр. 82-83.</ref> <ref>Вук Караџић, ''Српске народне приповијетке''. Београд: Лагуна и Вукова задужбина, 2017, стр. 226-227.</ref>
* „Туѓа мајка“ (''Туђа мајка'') - српска [[Народна литература|народна песна]].<ref>''Народне лирске песме''. Београд: Просвета, 1963, стр. 79-79.</ref>

Прегледник