Разлика помеѓу преработките на „Железница“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 372 бајти ,  пред 2 години
(→‎Поврзано: дополнување, викификација)
==Железницата како тема во уметноста==
* „Премин преку пруга“ - песна на францускиот писател [[Андре Бретон]].<ref>Андре Бретон, ''Рајот не е наполно загубен''. Скопје: Култура, 1989, стр. 95.</ref>
* „Пруга на младоста“ - поетска збирка на македонските поети [[Ацо Шопов]] и [[Славко Јаневски]] од 1950 година.<ref>„Хронологија“, во: Ацо Шопов, ''Песни''. Скопје: Македонска книга, Мисла и Култура, 1988, стр. 159.</ref>
 
== Поврзано ==

Прегледник