Разлика помеѓу преработките на „Централен Масив“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
Планините се [[вулкан]]ски но активноста згаснала пред 10.000 години. Одделени се од [[Алпи]]те со длабок засек во правец север-југ создаден со текот на реката [[Рона]], наречен „ронска бразда“ (''{{јаз|fr|sillon rhodanien}}'').
 
Подрачјето претставувало препрека во тој дел на земјата, оневозможувајќи го сообраќајот од север на југ и обратно сè до изградбата на [[автопат]]от  [[:en:A75 autoroute|A75]] на крајот на 2010 г.
 
==Административни единици==

Прегледник