Разлика помеѓу преработките на „Централен Масив“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
| long_d=2|long_m=48|long_s=51|long_EW=E
}}
'''Централен Масив''' ({{lang-fr|Massif central}}), {{lang-oc|Massís Central / Massís Centrau}}) — високо подрачје во средишниот дел на јужна [[Франција]], покриено со [[планина|планини]] и [[висорамнина|висорамнини]] што образуваат [[планински масив|масив]]. Зафаќа 15% од површината на земјатадржавата.
 
Планините се [[вулкан]]ски но активноста згаснала пред 10.000 години. Одделени се од [[Алпи]]те со длабок засек во правец север-југ создаден со текот на реката [[Рона]], наречен „ронска бразда“ (''{{јаз|fr|sillon rhodanien}}'').

Прегледник