Разлика помеѓу преработките на „Железница“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 37 бајти ,  пред 8 години
изменета категоризација
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q22667 (translate me))
(изменета категоризација)
[[Податотека: Pampur_mz_depo1_180px.jpg|рамка|180px|десно|[[Локомотива Dn2t|Пампур]] - малата локомотива]]
[[Теснолинејка|Теснолинејката]] [[Ѓорче Петров (населба)|Ѓорче Петров]] – [[Кичево]] почнува да се демонтира [[1948]] и е заменета со нормален колосек но во две фази првата фаза до [[Гостивар]] е завршен на [[25 мај]] [[1952]] година а вториот дел до [[Кичево]] во [[1969]] година а делот до [[Охрид]] останува само како проект.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
== Видете исто така ==
* [[Вагон]]
* [[Воз]]
 
 
{{Транспорт-никулец}}
 
[[Категорија:ТранспортЖелезнички транспорт]]
[[Категорија:Инженерство]]
1.159

уредувања

Прегледник