Животински-придвижуван превоз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кочија на парада во Скопје

Животински-придвужуван транспорт е широка категорија на човековото исползување на работни животни за пренос на луѓе и стока. Луѓето или директно јаваат на животните, ги користат за носење товар, или пак ги впрегнуваат во ѕевгари и сл. за влечење на возила или санки.

Припитомени превозни животни[уреди | уреди извор]

По воздух[уреди | уреди извор]

По земја[уреди | уреди извор]

Возила на животински погон[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Transport-slika.jpg
Оваа статија е дел
од серијалот Транспорт
Средства и начини...

Бродски
Воздухопловство
Железнички
Животински-придвижуван
Патен
Човечки-придвижуван

Видете исто така...
Теми | Портал