Животински-придвижуван превоз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кочија на парада во Скопје

Животински-придвужуван превоз — широка категорија на човековото исползување на работни животни за пренос на луѓе и стока. Луѓето или директно јаваат на животните, ги користат за носење товар, или пак ги впрегнуваат во ѕевгари и сл. за влечење на возила или санки.

Припитомени превозни животни[уреди | уреди извор]

По воздух[уреди | уреди извор]

По земја[уреди | уреди извор]

Возила на животински погон[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]