Зебибајт: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 35 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 15 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q79779 (translate me))
сНема опис на уредувањето
'''Зебибајт''' (од [[англ.]] ''zebibyte'') е стандардизиран [[бинаренбинарна префикспретставка|бинарен содржателпретставка]] (префикспретставка: „[[зеби-|зеби]]“, симбол: ''Zi'') на [[бајтот]], a unit of [[Складирање на сметачки податоци|складирање на дигитални податоци]]. Симбол на зебибајтот е '''ЗиБ''' ('''ZiB''').
 
1 зебибајт = 2<sup>70</sup> [[бајти]] = {{gaps|1|180|591|620|717|411|303|424|бајти}} = 1.024 [[ексбибајт]]и
 
Зебибајтот е во блиско сродство со [[зетабајт]]от, which is defined as 10<sup>21</sup> bytes = {{gaps|1|000|000|000|000|000|000|000|bytes}} (see [[бинаренбинарна префикспретставка]]).
 
ПрефикситеПретставките „зеби“ и „јоби“ првично не биле дел од системот на бинарни префиксипретставки. [[Меѓународна електротехничка комисија|Меѓународната електротехничка комисија]] (IEC) ги усвоила во август 2005 г.<ref>[http://www.iec.ch/news_centre/release/nr2005/nr2005.htm IEC - IEC на дело | Новости > бр. 2005 - „Еве ги зеби и јоби“] {{en}}</ref>
 
== Поврзано ==
* [[eксбибајт]]
* [[јобибајт]]
* [[SI-префикспретставка]]
* [[Величински редови (податоци)]]
 

Прегледник