Разлика помеѓу преработките на „Свети Никола“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 205 бајти ,  пред 7 години
с
с (Bot: Migrating 67 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q44269 (translate me))
Во [[Република Македонија]], празникот Свети Никола се слави на [[19 декември]] и на 22 мај како Свети Никола Летни.
 
* [[Св. Никола заштитник на Прилеп|Св. Никола е заштитник на градот Прилеп]], согласно одлуката на општина Прилеп.
* Градот [[Свети Николе]] на овој ден го прославува својот градски празник.
 
== Цркви посветени на Свети Никола ==

Прегледник