Црква Свети Никола (Љубљана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Свети Никола (појаснување)
Црква Свети Никола
Stolnica svetega Nikolaja
NadskofijaStolnica-Ljubljana.JPG
Основни податоци
МестоЉубљана, Словенија
КоординатиКоординати: 46°03′02″N 14°30′28″E / 46.05056° N; 14.50778° E / 46.05056; 14.50778
Припадностхристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Свети Никола (словенечки : Stolnica svetega Nikolaja) е катедрала кој се наоѓа во Љубљана, Словенија. Била изградена во периодот од 1262 година. Во 1361 година била опожарена а во 1469 година разрушена од страна на османлиите. Во периодот од 1701 до 1706 година црквата била повторно изградена.