Црква Свети Никола (Амстердам)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Свети Никола (појаснување)
Црква Свети Никола
Sint-Nicolaaskerk
Sint-Nicolaaskerk, Amsterdam, Netherlands IMG 1370 edit.jpg
Основни податоци
Место Амстердам, Холандија
Држава Холандија
Архитектонски опис
Архитект Q376104
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Свети Никола (холандски: Sint-Nicolaaskerk) е црква која се наоѓа во Амстердам, Холандија и е во склопот на Римокатоличката црква. Цркватабила изградена во текот на 19 век од страна на архитектот Блеијс со елементи на необарокот.