Црква Свети Никола (Талин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Свети Никола (појаснување)
Црква Свети Никола
Niguliste kirik
St Nicholas Tallinn.jpg
Основни податоци
Место Талин, Естонија
Координати
Држава Естонија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил готска архитектура
Карактеристики

Црквата Свети Никола (естонски : Niguliste kirik) е црква која се наоѓа во Талин, Естонија. Црквата била изградена во 13 век, а за време на СССР, црквата била затворена, а во 1917 година и срушена. По нејзината реконструкција, објектот бил претворен во музеј.