Цунами: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 9 години
с (r2.7.2) (Робот: Додава ki:Tsunami)
Повеќето цунами се случуваат во [[Тихи Океан|Тихиот Океан]], но најсмртоносното цунами во историјата на човештвото се случило во [[Индиски Океан|индискиот океан]] во близина на [[Индонезија]], на [[26 декември]], [[2004]] при што починале околу 300.000 луѓе.
 
* [[1605]], [[Јапонија]], 5512 000 жртви.
* [[1611]], Јапонија, 5 000 жртви.
* [[1674]], Индонезија, 2 500 жртви.
Анонимен корисник

Прегледник