Разлика помеѓу преработките на „НБА плејоф 2012“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1.121 бајт ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.5) (Робот: Додава pl:2012 NBA Playoffs)
 
Со исклучок на [[Лос Анџелес Клиперс]] и [[Јута Џез]], во плејофот ќе настапат истите тимови од [[НБА Плејоф 2011|минатогодишниот плејоф]]; сите 8 тимови од [[Источна Конференција НБА|Источната Конференција]] настапија во плејофот и минатата сезона. Клиперс се вратија во плејофот за прв пат после [[НБА Плејоф 2006|5 години пауза]], додека Џез стигнаа до плејофот по петти пат во последните 6 сезони, и за прв пат без [[Џери Слоун]] како тренер од [[НБА Плејоф 1988|1988]].
 
Како што беше случај и минатата сезона, и [[Чикаго Булс]] и [[Сан Антонио Спарс]] завршија на врвот на нивната конференција, со тоа што Булс повторно обезбедија најдобар учинок во сезоната на последниот дел од регуларната сезона. [[Индијана Пејсерс]] ќе го отвори плејофот на домашен терен за прв пат од [[НБА Плејоф 2004|2004]], додека [[Мемфис Гризлис]] ќе имаат предност на домашен терен за прв пат во нивната тимска историја. За четврти пат после [[НБА Плејоф 2006|2006]] дивизискиот победник (во овој случај шампионот од [[Атлантска Дивизија НБА|Aтлантската Дивизија]], [[Бостон Селтикс]]) ќе го отворат плејофот на гостински терен.
 
==Формат==

Прегледник