Рубен Фернандес (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рубен Фернандес
Фернандес на Тур де л’Авенир 2013
Лични податоци
Цело имеРубен Фернандес Андухар
Роден1 март 1991 (1991-03-01) (28 г.)
Мурсија,  Шпанија
Висина1,77 м
Маса60 кх
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
ДисциплинаДрумски и велодромски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2011-2012 Каха Рурал Аматер
Професионални клубови
2013-2014
2015-
Каха Рурал-Сегурос РГА
Мовистар Тим
Значајни победи
Етапни трки
Тур де л’Авенир (2013)
Последна промена
10 декември 2018

Рубен Фернандес Андухар (шпански: Rubén Fernández Andújar; р. 1 март 1991 во Мурсија) — шпански професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим. Во август 2014 година, Мувистар Тим најавил дека Фернандес потпишал со нив двегодишен договор.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Првенство во Мурсија - хронометар под 23 години
2012
1. Сиркуито Гвадијана
2013
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 4
2015
5. Краен пласман Тур Даун Андер
6. Краен пласман Трка околу Британија
2016
6. Краен пласман Тур Даун Андер
6. Краен пласман Трка околу Полска
6. Краен пласман Вуелта а Бургос
2017
7. ГП Мигел Индураин
2018
5. Краен пласман Вуелта а Астурија
7. Краен пласман Трка околу Гуангси

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Рубен Фернандес потпиша за Мувистар“ (посет. 8 септември 2014 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]