Разговор со корисник:Local hero

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Crystal Clear app package network.png
Crystal 128 kaddressbook.png
Original Barnstar.png
Crystal Clear filesystem folder html.png
Crystal Project Warehause.png
Crystal 128 harddrive.png
Contributions by Month
Дома Разговор Награди Напишани статии Песок Придонеси Број на уреди

Добредојде[уреди извор]

Добредојде на Википедија, Local hero!


Crystal Clear app korganizer.png Први чекори

Страницата за помош и ЧПП ќе ви помогнат по регистрацијата. Тие објаснуваат како да се користи Википедија, како да се уредуваат статии и како треба да изгледаат статиите. Погледнете и како да почнете нова статија. Не треба да имате некакви стручни знаења за да допринесете на Википедија. Работете слободно на Википедија и разговарајте со другите. Ова е вики - сè е едноставно.

Icon apps query.svg Помош

Повеќе информации се достапни на Порталот каде што можете да ги поставите Вашите прашања. Прашањето може да го поставите и на ИРЦ, каде што веднаш ќе добиете одговор. Можете да ги контактирате и администраторите доколку имате некое посебно прашање.

Crystal kdmconfig.png Совети
  • Поставете Вавилон табела и кориснички шаблони на Вашата корисничка страница, со цел другите да знаат кои јазици ги познавате / зборувате, што Ве интересира, со што се занимавате и сл.
  • Ве молиме да се потпишувате на страниците за разговор користејќи ~~~~ (четири тилди).
  • При подигнување на слики користете ги точните шаблони за лиценцирање.
  • Од време на време погледнувајте ги скорешните промени, каде што можете да видите што се случува на Википедија и да ја следите неуморната работа на активните корисници.
Nuvola filesystems trashcan full.png Уште прашања?
  • Водете сметка за авторските права при пишувањето на статиите. Статиите кои ги злоупотребуваат авторските права ќе бидат избришани.
Don't know Macedonian? Talk to us via our village pump in English.


Најголеми[уреди извор]

Само да те информирам, суперлативот најголеми не се пишува разделено со цртичка (нај-големи). Истото важи и за компаративот, поголеми (не: по-големи). Поздрав, --Brainmachinewtf? 19:03, 16 јуни 2008 (UTC)

Бидејќи корисникот е од Америка, тоа е оправдано. Ако има проблем ќе го средиме ние. Поздрав и само напред--Raso mk 19:11, 16 јуни 2008 (UTC)
Ок де, само да го поучи, нема ништо лошо во тоа. ;) Јас да те замолам, ако некогаш по грешка направиш статија наместо шаблон, односно шаблон без префиксот „Шаблон:“, те молам извести ме за да ја избришам или означи ја со {{брзо бришење}}. Како што си ја направил по грешка 50-те најголеми града во САД по население, наместо Шаблон:50-те најголеми града во САД по население, само те молам немој да правиш пренасочување, туку стави ја за бришење или извести ме. Фала ти. И поздрав до тебе, сите Македонци во Америка и сите Македонци низ цел свет! :) --iNkubusse A? 21:27, 16 јуни 2008 (UTC)
Добро. Извини за грешката. MKJustmakingonearticleMK (разговор) 17:00, 4 ноември 2008 (UTC)

Молба[уреди извор]

Сакам да те замолам, ако може растојанието помеѓу еден град и друг да ги пишуваш во КМ а не во минути. Со КМ е поенциклопедиски и поразбирливе. Благодарам, поздрав! --MacedonianBoy 18:08, 12 јули 2008 (UTC)

Здраво[уреди извор]

Гледам дека има повеќе населби во Детроит според населението што е присутно како Гриктаун, дали има Маседониантаун, или барем место во Детроит каде македонци се мнозинство? Баш ме интересира, затоа прашувам. Поздрав --MacedonianBoy 17:39, 31 јули 2008 (UTC)

Нема Маседониантаун во Детроит дека повеќето од македонците во Метро Детроит живеат во предградите, како Стерлинг Хајтс. Во Стерлинг Хајтс, има голема црква се вика Св. Богородица (има слика на Macedonian Americans на англиски википедија) и има танец таму и ке има македонска фестивал во три недели. MKJustmakingonearticleMK (разговор) 17:00, 4 ноември 2008 (UTC)
Ок, значи добро сте организирани таму. Мило ми е. Поздрав --MacedonianBoy 22:56, 31 јули 2008 (UTC)

Поправка[уреди извор]

Зборим на долнoпреспански дијалект дијалект. > Зборва на долнопреспански дијалект. Вака ќе да е подобро. Поздрав BTW од каде поточно од Преспа си?--MacedonianBoy 19:44, 13 август 2008 (UTC)

Од Брајчино. MKJustmakingonearticleMK (разговор) 17:00, 4 ноември 2008 (UTC)

Пренасочувања[уреди извор]

Здраво, те молам прави пренасочувања на статиите што ги правиш. На пример, Лас Вегас и Las Vegas (изворниот наслов) да пренасочуваат до статијата Лас Вегас, Невада. Ова е за полесно да се најде материјалот што го пишуваме. Најчесто, повеќето луѓе ќе стават врска само до Лас Вегас, а само еден е тој, па ќе се исфрустрираат оти им дава црвена врска, а има напишано статија. Поздрав, Brainmachinewtf? 19:53, 22 август 2008 (UTC)

Иницијатива[уреди извор]

Иницијатива
Wikipedia-logo-20,000.png          Здраво, Local hero!
Како што веќе можете да видите, се приближуваме кон бројот 20 000 статии и како резултат на тоа Ве информираме за следната иницијатива. Имено, дорбредојдени би биле Вашите уредувања за создавање нови статии според зададените стандарди на Википедија со што за кратко време би ја достигнале саканата цел. 20 000 статии ни се неопходни за започнување на Википедија:ВикиПроект Вести и за понатамошна успешна афирмација на македонскиот јазик и македонската Википедија. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

Yes check.svgОкВи благодариме за Вашите придонеси во остварувањето на целите на иницијативата.

НБРМ18:35, 16 септември 2008 (UTC)

Hello[уреди извор]

I have one question concerning the correct pronunciation of the term Brush. Is it pronounced /brʌʃ/ or /bruʃ/? Thanks in advance. -- MacedonianBoy  Oui? 22:05, 8 октомври 2008 (UTC)

The "u" in Brush is pronounced like the "u" in run. So, its /brʌʃ/. MKJustmakingonearticleMK (разговор) 22:14, 8 октомври 2008 (UTC)
Yes, I thought so. It was a bit odd to me with that pronunciation and we can change it. Regards -- MacedonianBoy  Oui? 22:20, 8 октомври 2008 (UTC)

Hi[уреди извор]

When is the holiday, I mean about Halloween? Regards-- MacedonianBoy  Oui? 20:22, 31 октомври 2008 (UTC)

Its today. MKJustmakingonearticleMK (разговор) 20:23, 31 октомври 2008 (UTC)
Than happy Halloween there in the States! Regards-- MacedonianBoy  Oui? 20:24, 31 октомври 2008 (UTC)
Thanks. Hopefully one day Halloween will be celebrated in Macedonia. MKJustmakingonearticleMK (разговор) 20:26, 31 октомври 2008 (UTC)

Иницијатива 22,222[уреди извор]

Иницијатива 22.222
         Здраво, Local hero!
Голема благодарност за Вашите придонеси во остварувањето на бројката од 20 000 статии на Википедија на македонски јазик. Но, сепак тоа веќе е минато, а мора да се стремиме кон иднината, па затоа покрената е нова иницијатива, според која очекуваме бројот на статии на Википедија на македонски јазик да ја достигне бројката од 22 222 до крајот на оваа година. Во време кога македонската Википедија е под револууционерни промени, кога очекуваме започнува со работа и ВикиПроектот Рецензија кој ги дава насоките во оценување на квалитетот на статиите, од особено значење е да се постигне многу и во зголемување на бројот на статиите. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

Yes check.svgОкВи благодариме за Вашите придонеси во остварувањето на целите на иницијативата.

--Kiril Simeonovski (разговор) 22:50, 9 ноември 2008 (UTC)

Мала поправка[уреди извор]

Здраво Џастмејкингуанартикл. Во врска со ова промена, литературниот збор е „имиња“ (имињата). „Имите“ не го имам слушнато; дали е така во лерински? Поздрав од Австралија. Балканец What man, what? 23:52, 11 ноември 2008 (UTC)

Здраво! Since I see your from Australia and you are BalkanFever from English Wikipedia, I will use English. I obviously don't speak Macedonian fluently, so I am not sure if this is the correct way to say it (well at least until I saw your comment). I have sort of made up my own dialect of Macedonian, in which I guess what the correct word is and hope people understand me. I found out if this is how it is said in Lerinski, and its not. Pozdrav od the United States of America (until Barack Obama takes over;). MKJustmakingonearticleMK (разговор) 01:48, 15 ноември 2008 (UTC)
We do а similar thing here in Oz: "Оди до стејшонот со карот". Both onNet and idividi have dictionaries if ever you feel you need one (in French too :D ). Do you read Macedonian news? It helps a lot, trust me. Балканец What man, what? 09:46, 15 ноември 2008 (UTC)
Okay, thanks. And yes, I do read Macedonian news, but in English. MKJustmakingonearticleMK (разговор) 13:30, 15 ноември 2008 (UTC)
Reading only English will not help you to improve your Macedonian. Reading is one of the best way to improve your language abilities and good advice from Balkanec. Regards-- MacedonianBoy  Oui? 13:55, 15 ноември 2008 (UTC)
I'm an A1 guy myself, but there's a lot of variety. Makfax comes in English, and I've noticed a lot of other English articles around are almost direct translations from Macedonian sources (Vest, Vreme, Vecer). Cheers, Балканец What man, what? 14:03, 15 ноември 2008 (UTC)

Иницијатива за квалитетни статии[уреди извор]

Иницијатива
Cscr-featured.svg          Здраво, Local hero!
Сакам да Ви се заблагодарам за досегашната помош во остварувањето на целите на иницијативите на Википедија на македонски јазик. Инцијативата за квалитетни статии има за цел е новиот предизвик, кој бара подобрување на квалитетот на постоечките статии, правејќи ги поверодостојни и обемни за да го привлечат вниманието на читателот. Во функција е и ВикиПроектот Рецензија со рецензијата која овозможува ситни промени во статиите. За повеќе информации видете:Википедија:ВикиПроект Квалитетни статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 01:56, 13 декември 2008 (UTC)

Иницијатива 25.000[уреди извор]

Иницијатива
         Здраво, Local hero!
Сакам да Ви се заблогадарам за големиот придонес во достигнувањето на бројката од 22 222 статии на Википедија на македонски јазик. Пред нас е нов предизвик, а тоа е постигнувањето на бројката од 25 000 статии. Имено, сакам да Ве повикам во интензивното уредување на нови статии, со што за краток период би ја достигнале и оваа бројка, со што би добиле енциклопедија, која во вистинско светло го афирмира македонскиот јазик. За повеќе информации видете: Википедија:ВикиПроект Нови статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 01:56, 13 декември 2008 (UTC)

Иницијатива за градови во Македонија[уреди извор]

Иницијатива за градови во Македонија
         Здраво, Local hero!
Сакам да Ви се заблагодарам за Вашите скорешни придонеси и да Ве известам дека во рмките на ВикиПроектот Македонија се покренува иницијативата за подобрување на квалитетот и проширување на статиите за градовите во Република Македонија. За повеќе информации посетете ја листата на градови кои бараат промени, поделени по региони, ВикиПроектот Македонија, како и ВикиПроектот Географија. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 20:38, 30 декември 2008 (UTC)


Иницијатива 2009-година на астрономијата[уреди извор]

Иницијатива
Crab Nebula.jpg          Здраво, Local hero!
Голема благодарност за Вашите придонеси во исполнувањето на целите на досегашните иницијативи. Како што веќе знаете 2009 е прогласена за меѓународна година на астрономијата, па затоа на Википедија на македонски јазик е покрената иницијатива за зголемување на бројот на статии поврзани со астрономијата, како и проширување на постоечките, создавање на нови портали, шаблони и инфокутии во тековната година. Во функција на оваа иницијатива е ВикиПроектот Астрономски објекти. Секој Ваш придонес е добредојден. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 14:20, 23 јануари 2009 (UTC)

Иницијатива 500 (избрани) статии[уреди извор]

Иницијатива 500 (избрани) статии
Featured article star - check.svg          Здраво, Local hero!
Најпрвин сакам да Ви се заблагодарам за Вашите придонеси во остварувањето на целите на претходните иницијативи. Сакам да Ве известам дека на Википедија на македонски јазик се покренува иницијативата за уредување на 500 (избрани) статии, која ќе има за цел проширување на постоечките и уредување на нови квалитетни статии, кои без поголеми промени може да бидат избрани на Главната страница. Може да придонесувате со уредување на квалитетни статии од сите области. Подобрените квалитетни статии или новите квалитетни статии додадете ги во порталот со 500 статии. Порталот служи и како увид за тоа како напредуваме во остварувањето на целта, а е и помагало за полесен избор на избрана содржина. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:59, 1 февруари 2009 (UTC)

WikiProject USA[уреди извор]

Hello JMA! I would like to ask you whether this project about the USA is ready and if the project is ready can we add to our series of project? Best regards, --MacedonianBoy 00:18, 11 февруари 2009 (UTC)

Hey! I started that a few months ago, and I almost forgot about it. We could get it started, but it is quite far from being completed. If it won't get deleted, then I think we should get it started. MKJustmakingonearticleMK (разговор) 01:01, 12 февруари 2009 (UTC)
Then OK, I will ask Kiril Simeonovski whether he can develop the Project a bit more and I hope it will be ready for our Wikipedia. Regards--MacedonianBoy 10:15, 12 февруари 2009 (UTC)
Alright, sounds great. MKJustmakingonearticleMK (разговор) 20:05, 12 февруари 2009 (UTC)

Известување[уреди извор]

Да ве информираме дека на Facebook се формира група Wikimedia Macedonia. Доколку сакате да бидете дел од таа група слободно придружете се. Поздрав--MacedonianBoy 09:03, 20 февруари 2009 (UTC)

Викимедија Македонија[уреди извор]

Здраво. Ве известуваме дека во последните неколку месеци се трудиме да основаме здружение Викимедија Македонија, коешто ќе има за цел да ја промовира Википедија на македонски јазик и останатите Викимедија проекти. Доколку сте заинтересирани, додаете го Вашето корисничко име овде. Доколку немате отворено корисничка сметка на Мета, сторете го тоа и притоа внимавајте да биде идентична како на Википедија.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:10, 7 август 2009 (UTC)

Промена на корисничкото име[уреди извор]

Вашето име е променето во Local hero. Поздрав. -- Бојан имаш за кажување? 15:13, 16 мај 2010 (UTC)

Благодарам! --Local hero talk 19:44, 16 мај 2010 (UTC)

Historic district[уреди извор]

Hello Hero, како е? Колку што јас разбрав називот историско округ (historic district) е еден вид округ или административна единица, така е? Знаме Culture Centre е име на еден историски округ или кај нас што често викаме кварт. Морам да се консултирам со тебе. Поз--Никола Стоіаноски 21:56, 1 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Здраво Никола, добро е. Гледај ја ова статија: en:Historic district (United States). Во САД, населба може да биде одреден како 'historic' ако има згради, куќи, etc. кој се стари, важни за архтектурата, etc. National Park Service одлучува кој населби се 'historic'. Поздрав. --Local hero talk 22:09, 1 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]
Да, по таа логика одев и јас, само да прашам реков тамошен жител како е за да не грешиме :) Поз--Никола Стоіаноски 00:24, 2 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Албанска Википедија[уреди извор]

Бидејќи и ти пишуваше на албанската Википедија за името, оди има гласање, ќе видиш каде сум гласал. поз--Никола Стоіаноски 12:11, 8 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Голема Албанија[уреди извор]

Здраво. Еве добро е, се тера некако :) Како е натака? Инаку, спушти ја сликата со истото име, уреди ја (смени боја), и зачувај ја со истото име како што е на Комонс. Потоа, оди на страната на Комонс и долу ќе забележиш „Подигни нова верзија на оваа податотека“ или на англиски Upload... Стисни на тоа, одбери го од компјутерот фајлот, сатви опис и подогни. Сама ќе се смени сликата потоа. Поздрав и ако не се снајдеш пиши. --Никола Стоіаноски 00:39, 8 октомври 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Да прочитав за Илич и мислам е супер. Баш ми е мило што Пистонси ќе го купо Македонец. Бев на неговата страница и човеков има империја во Мичиген. Инаку нема проблем, ќе ја средам картата само кои општини со кои бои да ги направам. Наведи ги за да не ги згрешам :) Поз--Никола Стоіаноски 21:57, 11 октомври 2010 (CEST)Одговори[одговори]
Ги поправив сите македонски општини според последниот попис. Еве ја картата, јас ќе внимавам за да не ја вандализираат, ама набљудувај ја и ти. Поз--Никола Стоіаноски 13:24, 12 октомври 2010 (CEST)Одговори[одговори]
Супер е, фала. --Local hero talk 22:10, 12 октомври 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Лидери по година[уреди извор]

Здраво. Со создавањето на ВикиПроектот Години, започна иницијативата за пополнување на статиите за години на Википедија на македнски јазик. Првата активност е пополнување на списоците за лидери на држави по години. Доколку сте заинтересирани да помогнете во извршувањето на оваа задача, може да се пријавите на страницата наменета за оваа активност, на која и може да дадете свој коментар. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:22, 12 октомври 2010 (CEST)Одговори[одговори]

10 години Википедија[уреди извор]

10yrs-oldbazaar-skopje-mk.png       Здраво, Local hero!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла Кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:35, 13 јануари 2011 (CET)Одговори[одговори]

Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година[уреди извор]

Изготвен е предлог „Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година“. Оваа година би сакале да ги вклучиме и членовите на вики заедницата и јавноста во процедурата на усвојување на програмскиот план, со јавно изложување на работната верзија на овие планови неколку месеци пред годишното собрание на Викимедија Македонија, кое ќе се одржи во втората половина на месец декември 2011 година. Сите заинтересирани имаат можност да дебатираат околу предлог целите. Како еден од активните корисници на Википедија ве повикувам да дадете свој придонес. Поздрав. --brest (разговор) 14:57, 19 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

Article requests[уреди извор]

Hi! Do you do article requests in Macedonian? WhisperToMe (разговор) 02:14, 3 ноември 2012 (CET)Одговори[одговори]

Whoa, can't believe how long I've been inactive here. Which articles would you like me to create? --Local hero talk 20:54, 18 јануари 2014 (CET)Одговори[одговори]

Скопски општини[уреди извор]

Во случај да не видиш на мојата страница за разговор, еве и тука:

Здраво, јуначе! :) Со измените на границите според новата територијална организација на Македонија од 2004 година, од Општина Центар беше одземен северниот дел Чаршијата и Бит-Пазар и придодаден на Општина Чаир, на чиј северен дел се формираше новата општина Бутел. Границата помеѓу општините Центар и Чаир започнува на ридот под Калето при што ги дели улицата зад Мустафа-пашина џамија со што целата Чаршија од платото пред Стоковна куќа Мост (зад плоштадот Филип Македонски) заедно со Бит-Пазар сега припаѓаат под општина Чаир. Факултетите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се останати под Општина Центар чија граница продолжува понатаму по булеварот Никола Карев (до Хотел Континентал и Саем) до железничка каде се граничи со Гази Баба и Аеродром, при што тука во Центар спаѓаат и зградата на МТВ и Судските палати. Поздрав - Марио Шаревски - Македонец (разговор) 10:00, 16 август 2016 (CEST) 10:00, 16 август 2016 (CEST)Одговори[одговори]

Уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2017“[уреди извор]

Во тек е спроведувањето на меѓународниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2017“, кој учествуваат мноштво земји од Средна и Источна Европа, за чии земји недостигаат бројни статии на Википедија на македонски јазик. Помогни и приклучи се во спроведувањето на овој уредувачки натпревар со пишување на дел од предложените статии од самите организатори, со што значително би се подобрил квалитетот на самата Википедија. За натпреварот се обезбедени награди. Прочитајте ја самата проектна страница, а за сите прашања стојам на располагање. Поздрав, Ehrlich91

Помогнете да се зголеми квалитетот на нашата Википедија[уреди извор]

Здраво, од 25 септември (утре) започнува нов уредувачки натпревар насочен кон зголемување на општиот квалитет на нашата Википедија преку подобрување и средување на сите можни статии кои се обележани со посебни шаблони за средување. Помогнете да го зголемиме квалитетот на нашата Википедија. За најдобрите тројца уредници, како и за најдобрата статија подобрена во текот на натпреварот, обезбедени се награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. --MediaWiki message delivery (разговор) 15:52, 24 септември 2017 (CEST)Одговори[одговори]

Уредувачки натпревар за вулкани[уреди извор]

Здраво, во текот на целиот декември се одржува уредувачки натпревар насочен кон пишување статии за вулкани од сите земји во светот, со што би се зголемил опфатот на нашата Википедија на оваа тема. За најдобрите тројца уредници, како и за најдобрата статија и за оној кој ќе напише најмногу статии за вулкани од различни земји, обезбедени се награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. --MediaWiki message delivery (разговор) 18:11, 4 декември 2017 (CET)Одговори[одговори]

1000 статии што секоја Википедија мора да ги има[уреди извор]

Здраво, во текот на од 5 февруари до 4 март ќе се уредувачки натпревар со цел создавање и подобрување на статии на тема „1000 статии што секоја Википедија мора да ги има“. Според овој критериум, македонската Википедија се наоѓа на 37. место и целта на натпреварот е да го подигнеме квалитетот на нашата Википедија, создавајќи и подобрувајќи статии кои се оценети како неопходни од целокупната заедница. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:54, 31 јануари 2018 (CET)Одговори[одговори]

Почеток на регионалниот натпревар СИЕ Пролет 2018[уреди извор]

Здраво, во текот од 21 март до 31 мај ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2018“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:14, 19 март 2018 (CET)Одговори[одговори]

Земете учество во натпреварот за средување на статии на нашата Википедија[уреди извор]

Здраво, еден месец со почеток од 1 септември ќе трае уредувачкиот натпревар „Временски периоди“, чија цел е да се средат илјадниците постоечки статии поврзани со години, векови, години во области и слично. За натпреварот се обезбедени и награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 21:00, 2 септември 2018 (CEST)Одговори[одговори]

Регионален натпревар СИЕ Пролет 2019[уреди извор]

Здраво, во периодот од 21 март до 20 април ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2019“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.

Да ги средиме статиите за државите во светот[уреди извор]

Здраво, те повикувам да се приклучиш на натпреварот „Држави во светот“ и да ги подобриме статиите за државите во светот во периодот од 1 до 31 јули, со кој сакаме да ги подобриме статиите за државите во светот на нашата Википедија. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 16:44, 29 јуни 2019 (CEST)Одговори[одговори]

Нов уредувачки натпревар[уреди извор]

Здраво, те повикувам да се приклучиш на натпреварот „Автомобили“ и да создадеме повеќе статии за автомобилските модели во периодот од 20 септември до 19 октомври, со кој сакаме да создадеме нови содржини за оваа тема на нашата Википедија. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.--MediaWiki message delivery (разговор) 22:35, 17 септември 2019 (CEST)Одговори[одговори]

Ракомет[уреди извор]

Здраво, како што во Македонија е особено популарен ракометот, а темата на Википедија е доста слабо покриено, дојдовме до идеја да организираме уредувачки натпревар на тема „Ракомет“, со цел да ги подобриме постоечките статии, но и да создадеме нови. Натпреварот ќе се одржува цел декември. Има обезбедено награди за учество во натпреварот. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земи учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.--MediaWiki message delivery (разговор) 12:23, 30 ноември 2019 (CET)Одговори[одговори]

Кампања на меѓународно ниво за вметнување на фотографии/слики во статиите на кои им недостигаат[уреди извор]

Почитуван Local hero.

Сакам да ве известам за кампањата на меѓународно ниво за вметнување на илустрации во википедиските статии на кои им недостигаат наречена „Статии без илустрација“ или на англиски јазик: Wikipedia Pages Wanting Photos (WPWP). Идејата е да се искористат фотографиите и останатите илустрации, кои веќе постојат на Ризницата, и да се вметнат во соодветните статии на Википедија. На Википедија на македонски јазик, организатори на оваа кампања се здруженијата на граѓани „ГЛАМ Македонија“ и „Споделено знаење“. Кампањата трае од 1 јули од 31 август 2020 година и има награден фонд од 1.000 евра (1 награда – ваучер од вредност од 12 илјади денари и 8 награди – ваучери од вредност од 6 илјади денари).

Дополнително, може да се освои и една од меѓународните награди бидејќи учесникот паралелно учествува на домашната и меѓународната кампања. Наградниот фонд на меѓународната кампања е: прва награда ваучер од 500 долари (САД); втора награда 400 долари; трета награда 300 долари. Како дополнителни награди се: награда за учесник кој поставил најголем број звучни илустрации во статии 200 долари; награда за учесник кој поставил најголем број на видео илустрации во стати 200 долари; награда за учесник кој е нов на Википедија и поставил најголем број на илустрации во статии 200 долари.

Учесникот за да влезе во кругот на добитниците треба да закачи илустрации на најмалку 100 статии.

Страница за кампањата која претставува и прирачник како се учествува.

Доколку учествувате, среќно!

Dandarmkd (разговор) 13:41, 30 јуни 2020 (CEST)Одговори[одговори]

Земи учество во СИЕ Пролет 2021[уреди извор]

Здраво, во периодот од 1 до 30 април ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2021“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.MediaWiki message delivery (разговор) 21:03, 3 април 2021 (CEST)Одговори[одговори]