Разговор со корисник:Balkanec

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добре дојде!

Здраво, Balkanec, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде! --Поречанец A? 12:39, 15 март 2008 (UTC)

Ма наравно сега ќе преведувам не е голема работа. Ако уште нешто ти треба, прашај...

Биди Здрав.

Tjuha 20:43, 16 март 2008 (UTC)

Молам[уреди извор]

Пишав и кај мене, ама бидејќи не ти одговорив веднаш, еве и тука. Не, не е толку лоша ситуацијата, изгледа некој ве плаши таму :) Е сега, не е ни добра, ама многу е посложено, премногу за да може да се зборува на Википедија. Ти пратив моја адреса, ако сакаш повеќе муабет ;) Поздрав! --Поречанец A? 19:31, 17 март 2008 (UTC)

Превод[уреди извор]

ооо.......пронајдел си..хехе..ма ок можам и руски, само пронајди некој русин да би тој ставил во руската вики, дека немам таму аккаунт....

поздраф Tjuha 00:56, 20 март 2008 (UTC)

Значи еве, тука било е полесно дека македонски и руски наравно послични него што македонски и украински, преведев сум поточно, ама исто така руски јазик за разлика од нашиот нема Е (to be), и ако видиш „ОНА„, тамо каде код вас нема „ТАА„ тако треба......ама тоа е лингвистични работи. Ибаку јас би ти кажал да ако пронајдеш русин некој дај му да погледа преводот, дека несум сигурен со своите литературни можности на руски јазик :)...

А украинскиот превод подобар малку, поубав е... статија мала е ама спремна, јас само... треба ми да размислам каде да ја ставим дека код нас нема неедна статија за мк. музика......

Македонская девушка,
разноцветный цветок,
в саду собрана,
как дар подарена/

Припев...

Есть ли на этом белом свете,
красивее девушка, чем македонка?
Нет, нету и не родится
красивее македонки девушка/

Припев...

Нету звезд красивее, 
чем твои глаза.
Если они вознесутся на небо,
день придет.

Припев...

Когда распустит свои косы,
как будто шелк,
Она красива и красивее
феи она.

Припев...

Когда запоет песню,
поет лучше чем соловей
А когда начнет танцевать,
затанцует и серце её.

Припев...

Tjuha 20:14, 20 март 2008 (UTC)

Hey. You asked for translation of this in bewiki, and I'd appreciate knowing, as I'm translating — in what aspect is this song especially notable? Are there any interesting connections to culture or history or something? Some notable performances of it, possibly? I'd like to put something more than just "popular song" into the article. :) 81.30.81.200 11:45, 22 март 2008 (UTC)

статија[уреди извор]

ма не брини човеку, све ќе биде во ред, нашата статија има исти број на информација ко и во пољска или бугарска вики...

Tjuha 00:57, 29 март 2008 (UTC)

Еве јас ти кажав човеку не брини....хехе........све уреду е. Глеј цитирам

„Залишено за результатами голосування --AS 11:13, 31 березня 2008 (UTC)„

нема да избришат.

ај биди здрав.

Tjuha 18:52, 31 март 2008 (UTC)

Codex Zographensis[уреди извор]

Здраво Балканец! Вака, македонската наука Codex Zographensis го именува како Зографско евангелие. Меѓутоа кога станува збор за изворното (старо-/црковнословенското) име на евангелието, мислам и дека не постои. Ваквите споменици се најчесто заборавени и прашиносани листови кои биле физички заборавени со векови, а камо ли да им се памети името :))). Ако би ти завршило работа, сметам дека зографъскоѥ єѵаггєлїє е правилна „старословенизација“ терминот зографско евангелие. Поздрав и честит празник!--Филип 10:41, 24 мај 2008 (UTC)

Makedonsko devojče[уреди извор]

Witej, Balkanec! Of course I'm able to ;) Now I have to go, probably the translation will be ready for tomorrow, ok? I'll try my best. Best regards, Timpul 12:35, 16 јули 2008 (UTC)

And, here it is: szl:Makedonsko devojče. Timpul 09:03, 17 јули 2008 (UTC)

YO Alek[уреди извор]

Не сме пишале одамна :-) Сакав да те прашам само каде е нашиот зелен пријател? Инаку што има ново?? позз--Raso mk 22:48, 20 август 2008 (UTC)

Па се е по старо, се расправам со зелени пријатели на англиската. Тој со името што почнува со К и завршува со ПС се врати >:( Овие дена немам толку многу време за вики (во било кој јазик), но сакамд а ја подобрам статијата en:Cinema of Macedonia. Веројатно еден од вас ќе знае повеќе од мене за Македонски филм ;) Поздрав. Балканец What man, what? 07:24, 21 август 2008 (UTC)
Aха видов. Ајде само напред. Јас во сабота ќе летам за Македонија па слабо ќе бидам на вики. Ај ако можам ќе видам за кинематографијата, ако не после одморот (уморот). Позз--Raso mk 07:33, 21 август 2008 (UTC)

Default потпис[уреди извор]

Еј, се сеќаваш ли за предлогот, default потписот да има автоматска врска до страницата за разговор? Check this out :P --Brainmachine (разговор) 14:29, 16 септември 2008 (UTC) (по default е) :P :P :P

Симболот[уреди извор]

Здраво брат,што ке правиме со симболот? Ајде да најдеме решение? Поздрав.--Makedonij (разговор) 16:51, 16 септември 2008 (UTC)

Иницијатива[уреди извор]

Иницијатива
Wikipedia-logo-20,000.png          Здраво, Balkanec!
Како што веќе можете да видите, се приближуваме кон бројот 20 000 статии и како резултат на тоа Ве информираме за следната иницијатива. Имено, дорбредојдени би биле Вашите уредувања за создавање нови статии според зададените стандарди на Википедија со што за кратко време би ја достигнале саканата цел. 20 000 статии ни се неопходни за започнување на Википедија:ВикиПроект Вести и за понатамошна успешна афирмација на македонскиот јазик и македонската Википедија. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

Yes check.svgОкВи благодариме за Вашите придонеси во остварувањето на целите на иницијативата.

НБРМ18:34, 16 септември 2008 (UTC)

Ајде ќе создавам неколку статии во врска со Австралија. Балканец What man, what? 01:56, 17 септември 2008 (UTC)

За бојата на бројките[уреди извор]

Знаеш човек, идејата ти е добра со бојата на бројките, само во секој случај многу не н и гледаат на тоа, но ако имаш предлог дај го. Инаку јас покренавиницијатива за анонимни корисници да не може да уредуваат, но сепак тоа уште не е договорено или никој го нема видено кај идеи. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 10:10, 17 септември 2008 (UTC)

Епа немам посебен предлог, само мислам нека има малце боја. Добро, повеќето не гледаат на тоа, ама оти да не. Само еднаш ќе достигнеме до 20.000 статии. За анонимците, нешто е во МедијаВики и треба да се достапи во контакт се некој кој го прави тоа. Таа тема ја заборавивме, и затоа го прашам Brainmachine. Поздрав, Балканец What man, what? 10:32, 17 септември 2008 (UTC)

Имиџборд[уреди извор]

Благодарам, Балканец.

Иницијатива 22,222[уреди извор]

Иницијатива 22.222
         Здраво, Balkanec!
Голема благодарност за Вашите придонеси во остварувањето на бројката од 20 000 статии на Википедија на македонски јазик. Но, сепак тоа веќе е минато, а мора да се стремиме кон иднината, па затоа покрената е нова иницијатива, според која очекуваме бројот на статии на Википедија на македонски јазик да ја достигне бројката од 22 222 до крајот на оваа година. Во време кога македонската Википедија е под револууционерни промени, кога очекуваме започнува со работа и ВикиПроектот Рецензија кој ги дава насоките во оценување на квалитетот на статиите, од особено значење е да се постигне многу и во зголемување на бројот на статиите. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 22:50, 9 ноември 2008 (UTC)

Кога имам време во иднината, ќе пробам да го подобрам квалитетот на статиите кои ги имам создадено, а исто така и ќе создавам статии со подобар квалитет. Уште едно нешто: стави {{subst:„име на шаблон“}} во шаблоните на страни за разговор како овие. Вака, ако случајно кодот се смени, нема ништо да се смени на страните на кои шаблонот е subst-ирано. Поздрав. Балканец What man, what? 05:11, 10 ноември 2008 (UTC)

Бранко Црвенковски, село Слатино[уреди извор]

Здраво, аз сум еден от корисниците на бугарската википедија и морам она да биде една от нај добрите Викита и затоа сакам помошта ти. Видох дека си побарал косурите на БГ У и сметаш дека родното село на Бранко Црвенсковски, bg:Слатино не е чисто бугарско преди век. Прочитај статијава и ми кажи дали има по добри извори за етничкиот карактер на населението во овој момент. Дали ти немаш некакви извори за истото кои да покажуват дека населението не било бугарско, туко грчко, србско, албанско турско или некакво друго? Ти благодарам за помошта предварително, поздрав! Подпоручикъ (разговор) 06:34, 11 ноември 2008 (UTC)

Не си го разбирал мојот коментар; прочитај го уште еднаш. Етнографијата на Слатино нема врска. Гледам дека не разбираш англиски, и затоа нема да разбираш што е „анджy yейт“ (или „андю yейт“ во дијалект) и нема појма да ти давам линк. Веднаш кога сфаќаш што е, ќе го разбираш мојот коментар. Поздрав. Балканец What man, what? 08:07, 11 ноември 2008 (UTC)

Подобрување на квалитетот на статиите[уреди извор]

Здраво, Балканец. Имаш право. Потребно е и на тоа да се обрне внимание, на подобрување на квалитетот на статиите. Поради тоа се формира и ВикиПроектот Рецензија, кој има за цел да ги рецензира статиите на Википедија на македонски јазик, да ги класифицира според нивниот квалитет и да се наведе кои се грешките и далин е потребно дополнително проширување. Ако сакаме да уредуваме статии од конкретна област, и за тоа имаме решение. Затоа постојат останатите ВикиПроекти, како: географија, историја, економија, спорт, шах, филм, Македонија, а наскоро се очекува да уредиме и други. Но, работата е што активноста во ВикиПроектите е мала, па се чини дека е потребно да се покрене една иницијатива. За уредувањето на статии за годините пред новата ера се согласни многу корисници, а пред сѐ основната цел е по нивното уредување да се пополнат со настаните кои во нив се случиле, или со личностите со кои се поврзани. Еве, конкретно јас, повеќе го ценам квалитетот на статиите, отколку нивниот број, а и самиот имам уредено неколку избрани статии, а исто така и подобрено. Вашето размислување е одлично, па доколку сакате може да се вклучите во некој од ВикиПроектите, бидејќи таму е многу подетално објаснето. Доколку сакате повеќе за Тајланд, вклучете се во ВикиПроектот Географија, покренете соодветна иницјатива за проширување на статиите за држави, градови и сл. и пратете им ја на најактивните уредувачи; доколку сакате повеќе за Втора светска војна, вклучете се во ВикиПроектот Историја, покренете иницијатива за уредување на статии аз Втора светска војна и испретете ја. Од почетокот и јас си мислев дека многу работи коишто ги правам не се добри, но потоа испаднаа многу корисни, и многу корисници го ценеа мојот труд. Поздрав и успешна работа.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:59, 16 ноември 2008 (UTC)

Иницијатива за квалитетни статии[уреди извор]

Иницијатива
Cscr-featured.svg          Здраво, Balkanec!
Сакам да Ви се заблагодарам за досегашната помош во остварувањето на целите на иницијативите на Википедија на македонски јазик. Инцијативата за квалитетни статии има за цел е новиот предизвик, кој бара подобрување на квалитетот на постоечките статии, правејќи ги поверодостојни и обемни за да го привлечат вниманието на читателот. Во функција е и ВикиПроектот Рецензија со рецензијата која овозможува ситни промени во статиите. За повеќе информации видете:Википедија:ВикиПроект Квалитетни статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 01:51, 13 декември 2008 (UTC)

Иницијатива 25.000[уреди извор]

Иницијатива
         Здраво, Balkanec!
Сакам да Ви се заблогадарам за големиот придонес во достигнувањето на бројката од 22 222 статии на Википедија на македонски јазик. Пред нас е нов предизвик, а тоа е постигнувањето на бројката од 25 000 статии. Имено, сакам да Ве повикам во интензивното уредување на нови статии, со што за краток период би ја достигнале и оваа бројка, со што би добиле енциклопедија, која во вистинско светло го афирмира македонскиот јазик. За повеќе информации видете: Википедија:ВикиПроект Нови статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 01:51, 13 декември 2008 (UTC)

Иницијатива за градови во Македонија[уреди извор]

Иницијатива за градови во Македонија
         Здраво, Balkanec!
Сакам да Ви се заблагодарам за Вашите скорешни придонеси и да Ве известам дека во рмките на ВикиПроектот Македонија се покренува иницијативата за подобрување на квалитетот и проширување на статиите за градовите во Република Македонија. За повеќе информации посетете ја листата на градови кои бараат промени, поделени по региони, ВикиПроектот Македонија, како и ВикиПроектот Географија. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 20:35, 30 декември 2008 (UTC)


Иницијатива 2009-година на астрономијата[уреди извор]

Иницијатива
Crab Nebula.jpg          Здраво, Balkanec!
Голема благодарност за Вашите придонеси во исполнувањето на целите на досегашните иницијативи. Како што веќе знаете 2009 е прогласена за меѓународна година на астрономијата, па затоа на Википедија на македонски јазик е покрената иницијатива за зголемување на бројот на статии поврзани со астрономијата, како и проширување на постоечките, создавање на нови портали, шаблони и инфокутии во тековната година. Во функција на оваа иницијатива е ВикиПроектот Астрономски објекти. Секој Ваш придонес е добредојден. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 14:18, 23 јануари 2009 (UTC)

Иницијатива 500 (избрани) статии[уреди извор]

Иницијатива 500 (избрани) статии
Featured article star - check.svg          Здраво, Balkanec!
Најпрвин сакам да Ви се заблагодарам за Вашите придонеси во остварувањето на целите на претходните иницијативи. Сакам да Ве известам дека на Википедија на македонски јазик се покренува иницијативата за уредување на 500 (избрани) статии, која ќе има за цел проширување на постоечките и уредување на нови квалитетни статии, кои без поголеми промени може да бидат избрани на Главната страница. Може да придонесувате со уредување на квалитетни статии од сите области. Подобрените квалитетни статии или новите квалитетни статии додадете ги во порталот со 500 статии. Порталот служи и како увид за тоа како напредуваме во остварувањето на целта, а е и помагало за полесен избор на избрана содржина. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:58, 1 февруари 2009 (UTC)

Děkuji/Thank you[уреди извор]

Děkuji za upozornění, a hodně štěstí.

Thank you for notice, and good luck. --Kahoun (разговор) 12:15, 14 февруари 2009 (UTC)

CV[уреди извор]

De quoi parles tu mon cher ami? Avez-vous le copywrite de mk.wikpedia? Alons donc! Voici un text publie par des editeurs Makedonce. Si tu n'es pas d'accord avec eux, tu est le bienvenu de te plaindre chez moi, mais au moins taches de montrer du doight les auteurs de ces remarques et evite de me gronder, apres tout, je ne suis que le messagers... Je te salut bien.Politis (разговор) 16:35, 16 март 2009 (UTC)

  • "Егејска Македонија (уште и Приморска, Беломорска или Грчка Македонија) претставува 51% од географско-историската целост на Македонија во состав на денешна Република Грција. Најголем регион во денешна Грција според површина, втор регион според број на население. Грците овој дел го нарекуваат едноставно Македонија (грчки: Μακεδονία), бидејќи сметаат дека тоа е единствениот ентитет кој има право да го носи името Македонија. Ова е една од причините за грчко-македонскиот спор околу името на Република Македонија."

Makedonski[уреди извор]

Hope this is useful...
"La langue parlée depuis des siècles dans le petit état de Macédoine au centre des Balkans est connue sous le nom de makedonski… Un riche folklore s’est exprimée en makedonski…"
Petar Ilievski, philologue, membre de l’Académie des Sciences de Macédoine (Skopje), La République de Macédoine, Editions L’Harmattan 1998, Paris. Politis (разговор) 19:05, 18 март 2009 (UTC)

Fala, you are a scholar and a gentleman. Politis (разговор) 10:54, 19 март 2009 (UTC)

ОК[уреди извор]

Забелешката е прифатена. Поздрав, Boyan (разговор) 08:53, 4 април 2009 (UTC)

Pour toi?[уреди извор]

Je ne sais pas si ca t'intéresse, mais tu peux suivre si tu veux, en:Wikipedia:Requests_for_arbitration/Macedonia_2/Evidence. J'ai donne le même link a nos amis macédoniens. Politis (разговор) 14:08, 22 април 2009 (UTC)

Merci, j'ai corrigé le lien; je le suis déjà :) Балканец What man, what? 08:14, 23 април 2009 (UTC)