Разговор со корисник:Виолетова/Архива9

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Странски зборови[уреди извор]

Здраво. Во статијата Half-Life 2 има многу странски зборови, како гејмплеј, мултиплеер и др. кои би било доброн да се заменат со македнски зборови. Знам дека е тешко да се направи тоа, па поради тоа отворив разговор на оваа тема на страницата за разговор на статијата. Мислам дека ни треба Вашата стручна помош околу оваа работа. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:04, 24 октомври 2009 (UTC)

Портал:Вести[уреди извор]

Ако можеш, види ја тука идеата за Портал:Вести. Поздрав --Никола Стоіаноски 16:54, 28 јануари 2010 (UTC)

Новела[уреди извор]

Дали зборот „новела“ го користиш како алтернатива на „роман“, или пак според нејзиното посебно значење во македонскиот јазик? (што е секако, различно од англиското novel) Колку што јас гледам во нејзината библиографија, Жорж Санд нема напишано „новели“ во тој смисол, туку само романи (виз оваа статија). Јас сум строго против заемки и со години дозволувам само таму кадешто се најнеопходни. Ова не ми личи на таков случај. Би ценел ако ми дадеш мислење. Поздрав --Б. Јанкулоски (разговор) 03:27, 8 април 2010 (UTC)

Патролирање[уреди извор]

Здраво Виолетова. Патролирањето е многу корисна работа за заштита од вандали и намерни зли уредувања што би ја олеснила работата на нашата Википедија. Колку што знам јас, само админи ја проверуваат статијата и ако е сè како шти треба статијата се зачувува. Така според таа новина има главна статија и работна статија. Секоја промена после патролирањето се зачувува во работната статија и админ оценува дали новите уредувања ќе одат во главната статија. Многу корисно би ни било ова, барем да го воведеме додека имаме среден број статии. Види тука.--Никола Стоіаноски 19:20, 9 април 2010 (UTC)

Значи патролирањето се инстралира и може да се користи. Основен принцип на работа е следното: секоја статија која мислиш е добра во поглед на веродостојност и квалитет можеш да ја патролираш ако одиш најдолу на статијата, одбереш проверена или добра и стиснеш провери. Од тој момент натака секој кој е патролер и автопатролер, неговите уредувања на таа статија автоматски ќе бидат патролирани, а ако не ќе мора да ја провериме зошто тоа е основниот елемент на патролирањето - заштита од вандали. Мислам е едноставно и брзо, а и доста корисно. Поз--Никола Стоіаноски 21:47, 26 мај 2010 (CEST)[одговори]

Вики средба[уреди извор]

Здраво. Ве известуваме дека на 4 август, со почеток во 19:00 во Пјаца Либерта, Скопје ќе се одржи Вики средба. Доколку сте во можност и сте заинтересирани да присуствувате Вашето присуство или евентуално отсуство може да го најавите овде. Доколку не сте присуствувале на некоја Вики средба и сакате да добиете повеќе информации, може да испратите порака на vikipedija@lists.softver.org.mk, по што навремено ќе добиете одговор со потребните информации. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:44, 28 јули 2010 (CEST)[одговори]

Лидери по година[уреди извор]

Здраво. Со создавањето на ВикиПроектот Години, започна иницијативата за пополнување на статиите за години на Википедија на македнски јазик. Првата активност е пополнување на списоците за лидери на држави по години. Доколку сте заинтересирани да помогнете во извршувањето на оваа задача, може да се пријавите на страницата наменета за оваа активност, на која и може да дадете свој коментар. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:17, 12 октомври 2010 (CEST)[одговори]

Fundraising 2010_Translation & Localization[уреди извор]

Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg

Greetings, my name is Sam and I am working for the Wikimedia Foundation during the 2010 Fundraiser as the liaison between the Macedonian community and the Foundation. This year's fundraiser is intended to be a collaborative and global effort; we recognize that banner messages that perform well in the United States don't necessarily translate well, or appeal to international audiences. I'm contacting you as I am currently looking for translators who are willing to contribute to this project, helping to translate and localize messages and suggesting messages that would appeal to Macedonian readers on the Fundraising Meta Page. Please let me know if you'd be interested in helping with this project, and add your feedback to the proposed messages as well! I look forward to working with you during this year's fundraiser. Schapman

10 години Википедија[уреди извор]

10yrs-oldbazaar-skopje-mk.png       Здраво, Виолетова/Архива9!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:00, 13 јануари 2011 (CET)[одговори]

За сликата[уреди извор]

Здраво. Забележав и проблемот е што сликата не е подигната на Ризницата, туку само на Википедија на англиски, за каде што има дозвола да се употребува. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:52, 17 јануари 2011 (CET)[одговори]

За СВОТ Анализа[уреди извор]

Админот Brest ми кажа да се консултирам со вас во врска со насловот на СВОТ Анализа статијата Претходно тој ми го имаше променето насловот во SWOT Анализа но се консултирав со еден професор и ми кажа дека е правилно со кирилица да го пишува па ако може да не го менувате бидејќи истата статија ми е за испит.И ако може да ја одобрите промената во SWOT Анализа каде што има само пренасочување до СВОТ Анализа статијата

Благодарам многу

Поздрав Marina.mickovska (разговор) 23:58, 23 јануари 2011 (CET)[одговори]

Награда за повторната активност[уреди извор]

Здраво. Навистина ми е мило што повторно уредувате активно на Википедија на македонски јазик.

Smiley.svg
Награда за повторната активност на Википедија на македонски јазик.
од Kiril Simeonovski (разговор)

Наградата е само знак на внимание кон Вашите нови придонеси. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:21, 27 февруари 2011 (CET)[одговори]

Покана за Вики средба[уреди извор]

      Здраво, Виолетова/Архива9!
Сакам да Ве известам дека на 7 јуни 2011, во Скопје ќе се одржи Вики средба, па по тој повод Ве поканувам доколку сте во можност да присуствувате. Целта како и на секоја Вики средба е дружење и запознавање на корисниците кои постојано соработуваат уредувајќи на Википедија, како и дискутирање на теми поврзани и неповрзани со Википедија. Повеќе информации за средбата може да добиете на соодветната страница.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 03:13, 4 јуни 2011 (CEST)[одговори]

Оценувач[уреди извор]

Здраво, како е? Ќе можеш да видиш, коментираш и евентуално гласаш за кандидатурата за оценувач на еден (веројатно) португалски корисник? Позз--Никола Стоіаноски 10:19, 21 јуни 2011 (CEST)[одговори]

Награда за трудољубивост и посветеност[уреди извор]

Barnstar of Diligence.png
За трудољубивост и посветеност во работата.
од Kiril Simeonovski (разговор)

Секоја чест! Продолжете така и понатаму.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:25, 28 јуни 2011 (CEST)[одговори]

ДСЗ факт[уреди извор]

ДСЗ Еден факт од статијата Хургада, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 22 јули 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 23:13, 25 јули 2011 (CEST)[одговори]

ДСЗ факт[уреди извор]

ДСЗ Еден факт од статијата Екарт Тол, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 22 јули 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 23:14, 25 јули 2011 (CEST)[одговори]

„Франкски“, „франски“ или „франкиски“[уреди извор]

Здраво. Би сакал ако може да ми помогнете околу правилната употреба на придавката изведена од „Франки“. Имено, ме интересира дали е правилно „франкски“, „франски“ или „франкиски“. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:22, 17 август 2011 (CEST)[одговори]

ДСЗ факт[уреди извор]

ДСЗ Еден факт од статијата Хорарна астрологија, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 23 август 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 23:23, 23 август 2011 (CEST)[одговори]

Re: Worldsheet[уреди извор]

Здраво. За оваа работа имам сознанија на ниво: знам дека постои теорија на струни. Со оглед на тоа што може да се најде на англиската Википедија за world line ([1]) и на Википедите на словенските јазици кои се поврзани со оваа статија преводот на Worldsheet ([2]) ми изгледа соодветен. Поздрав, --Wikimk (разговор) 16:45, 25 септември 2011 (CEST)[одговори]

Хм, па добро тогаш, така нека остане. Поздрав -Виолетова (разговор) 16:50, 25 септември 2011 (CEST)[одговори]

Здраво! Ми треба помош.Ако знаеш да ми кажеш како да го средам сега ова со шаблонов имињата се разлетани насекаде. (Carshalton (разговор) 22:00, 25 септември 2011 (CEST))[одговори]

Јубилејна статија[уреди извор]

Здраво. Откако веќе го ндминавме бројот од 50.000 статии, мислам дека би било добро да воведеме јубилејна статија, која ќе го означи трудот вложен кон надминување на одреден број на статии. Вашето учество е добредојдено во дискусијата на страницата за идеи, каде што е изнесен предлогот. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:37, 2 октомври 2011 (CEST)[одговори]

Солидарност со пријателите од Италија[уреди извор]

Здраво. Иако сме мали, мислам дека и нашата поддршка ќе им значи многу. Затоа доколку си поддржувач на штрајкот на корисниците на Википедија на италијански, во тек е собирање на потписи од корисниците на нашата Вики-заедница. Повеќе може да прочиташ овде. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:12, 5 октомври 2011 (CEST)[одговори]

ДСЗ факт[уреди извор]

ДСЗ Еден факт од статијата Хипарх, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 14 октомври 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 02:33, 15 октомври 2011 (CEST)[одговори]

ДСЗ факт[уреди извор]

ДСЗ Еден факт од статијата Билдербершка група, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 14 октомври 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 02:33, 15 октомври 2011 (CEST)[одговори]

Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година[уреди извор]

Изготвен е предлог „Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година“. Оваа година би сакале да ги вклучиме и членовите на вики заедницата и јавноста во процедурата на усвојување на програмскиот план, со јавно изложување на работната верзија на овие планови неколку месеци пред годишното собрание на Викимедија Македонија, кое ќе се одржи во втората половина на месец декември 2011 година. Сите заинтересирани имаат можност да дебатираат околу предлог целите. Како еден од активните корисници на Википедија ве повикувам да дадете свој придонес. Поздрав. --brest (разговор) 15:10, 19 октомври 2011 (CEST)[одговори]

Филмови[уреди извор]

Здраво Виолетова, како си? Проблемот е што сите слики за филмови не се слободни и се подигнуваат локално на Википедија, а не на Комонс. Така, плакатите се подигнати локално на англиската Википедија и не можат да се користат на останатите Википедии освен ако не се преподигнат повторно на некоја друга Википедија. Така на пример, плакатот за Мртовец бил подигнат само на англиската Википедија и истата слика за да се користи кај нас мора пак да ја подигнеме кај нас. Го сторив тоа и сега е ок. Сите слики што се на Комонс (не локално) можат да се користат на сите Википедии без преподогање. Позз--Никола Стоіаноски 14:27, 23 октомври 2011 (CEST)[одговори]

Да, мислам дека за секој филм треба да се подигне постер. Позз--Никола Стоіаноски 15:20, 23 октомври 2011 (CEST)[одговори]

Јубилејна статија[уреди извор]

Здраво. Не сакам да бидам здодевен, но мислам дека е добро барем ако ништо друго да го одбележиме јубилејот со гласање за јубилејна статија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:55, 26 октомври 2011 (CEST)[одговори]

Наградени сте![уреди извор]

Copyeditor Barnstar Hires.png Лекторска награда
Благодарност за вашата првокласна лектроска работа на Википедија. :) brest (разговор) 12:25, 29 октомври 2011 (CEST)[одговори]

Правопис на Соломонските Острови[уреди извор]

Здраво Виолетова. Водиме разговор за тоа како е правилно на македонски Соломонски Острови (според правопис) или Соломонови Острови (според начинот на пишување присвојност). Ако сакаш да го дадеш твоето мислење кај мене на разговор, одлично би било. Позз--Никола Стоіаноски 10:30, 30 октомври 2011 (CET)[одговори]

Наградени сте![уреди извор]

Barnstar of Reversion Hires.png Награда за противвандализам
Секоја чест за придонесот кон отстранување на секаков вид вандализам. Kiril Simeonovski (разговор) 09:35, 1 ноември 2011 (CET)[одговори]

Технички подобрувања на Википедија на македонски јазик[уреди извор]

Здраво. На селската чешма предложив неколку технички подобрувања, кои мислам дека ќе го подобрат квалитетот на Википедија на македонски јазик. Мислам дека е многу важно, па затоа Ве повикувам на дискусија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:30, 10 декември 2011 (CET)[одговори]

Гласање за јубилејна статија[уреди извор]

Здраво. Мало потсетување дека е во тек гласањето за јубилејна статија. Се надевам дека и овој пат ќе избереме статија со занимлива содржина. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 10:19, 11 декември 2011 (CET)[одговори]

Јубилејна статија[уреди извор]

Здраво. Потсетување дека е во тек гласањето за јубилејна статија. Се надевам дека и овој пат ќе избереме статија со занимлива содржина. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:03, 31 јануари 2012 (CET)[одговори]

Јубилејна статија (55.000)[уреди извор]

Здраво. Потсетување дека е во тек гласањето за јубилејна статија. Се надевам дека и за овој јубилеен број ќе избереме статија со занимлива содржина.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:26, 20 март 2012 (CET)[одговори]

ВикиПроект Одржување (ВП:ОД)[уреди извор]

Wikipe-tan mopping.png

(ова е известување за сите администратори и поактивни корисници)

Здраво! Јас ја собрав работата која што треба рутински да се врши за одржување на Википедија и ја поделив во 1)секојдневни, 2)неделни и 3)долгорочни задачи. На ВП:ОД има детален алгоритам којшто секој може да го следи ако сака да се приклучи во работата. Целта ми беше да воведам систематски начин на одржување кој ќе ни помогне правилно да ја фокусираме работата. Овде има врски до страници кои помагаат во одржувањето, плус некои корисни шаблони.

Исто така, за поискусните корисници, го создадов овој многу корисен шаблон: {{Вики-Одржување}} кој ги има собрано сите задачи, врски и шаблони на кратко. Тој шаблон можеш да го ставиш на твојата корисничка страница или некаде во корисничкиот простор за редовно да имаш пристап до овие задачи (види ја документацијата на шаблонот за параметрите).

Поздрав, и се надевам дека ова ќе ни користи и дека ќе ја олесни работата. --Brainmachine (разговор) 16:13, 1 април 2012 (CEST)[одговори]

56.000 статии[уреди извор]

Здраво. Потсетување дека по обичај повторно избираме јубилејна статија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:09, 5 јуни 2012 (CEST)[одговори]

Солидарност кон Википедија на руски јазик[уреди извор]

Здраво. Википедија на руски јазик денес нее достапна, како знак на штрајк од страна на нејзините корисници кон сослушувањето во врска со предлог-измените во „Законот за информации на Русија“. По тој повод се собираат потписи во знак на подршка и солидарност со ставот на колегите од Википедија на руски јазик. Вашата солидарност може да ја искажете овде. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:09, 10 јули 2012 (CEST)[одговори]

Јубилејна статија[уреди извор]

Здраво. Известување дека во тек е гласањето за избор на јубилејна статија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:17, 20 јули 2012 (CEST)[одговори]

Фотографии за споменици[уреди извор]

Не одговорив на прашањето: „Дали се потребни фотографии на спомениците во Македонија?“, зашто не знам, и не сум упатена во таа проблематика. Секако, интересно ми беше што бев повикана да дадам свое мислење. Искрено, проблемот е што јас не комуницирам со никого на Википедијава и не ми се познати внатрешните врски, проблеми, иницијативи, платени и неплатени проекти. Мојата идеја беше некако да придонесам за подобрување на македонската Википедија (во број и квалитет на статии) и сум се фатила да ја завршам работата што ја започнав - за птиците во Македонија. За тоа, очекував помош од учениците, ама не ја добив многу, па сама си ги тргам маките. Ама, како и да е, тоа ќе го завршам. Но! Додека ги правам статиите, многу сум разочарана од претерано малиот број статии од областа на биологијата, за животните, растенијата, анатомијата на истите, како и општите поими. Каде и да свртам - секаде никулци. На пример, има ли смисла ние да имаме ваква статија за грозје? И, да не мислиш дека тотааално сум избегала од темата... поентата ми е дека - кај нас е неопходно да се направи некаков проект за зголемување на бројот и квалитетот на статиите, да се изнајде начин да се поттикинат луѓето да пишуваат и придонесуваат - ТЕКСТ, а не фотографии. Јас имам илјадници фотографии, ама не дошло време да ги ставам, и тие за мене се најмал проблем (а особено за спомениците во Македонија). Според мене, конкурсот е тотално промашување на она што најмногу ѝ фали на нашата Википедија.

Додека, пак, идејата да се вклучат средните училишта во уредување, ја сметам за делотворна и добра, но треба да се развие и организира. Кога таму би имало некакви награди (и не мора да се платени проекти), мислам дека би можело многу да се добие.

Поздрав, Билјана Богданоска, Guc zc (разговор) 17:55, 5 август 2013 (CEST), и се надевам дека не те разочарав што моето мислење за конкурсот е негативно.[одговори]

  • Аха, значи, да искористиме тоа што овозможува фондацијата - тогаш сум секогаш - ЗА. А за месец-два јас ќе си завршам со мојов проект за птициве, па секако би сакала да помогнам за било какви статии за жените, бидејќи (нормално) феминистка сум во душа :). Значи, слободно контактирај ме, и кажи што треба, ќе се вложам, не е проблем. Патем, многу ми е мило за комуникацијава, бидејќи се осеќав претерано осамено, како сè што правам да го правам во воздух - а вака, малку ме отелотвори, поздрав Guc zc (разговор) 19:21, 5 август 2013 (CEST)[одговори]

Thank you[уреди извор]

Nota agradecimiento MoSC.jpg

Thank you for translating our proposal! B25es (разговор) 17:21, 18 ноември 2014 (CET)[одговори]

Струпвафли за Вас![уреди извор]

Gaufre biscuit.jpg овации , Жал ми е за избори Slowking4 (разговор) 01:26, 12 јуни 2015 (CEST)[одговори]

Евиденција[уреди извор]

Ок, до вечер ќе ги напишам. Поздрав--Тиверополник 15:46, 27 јули 2015 (CEST)

Околу натпреварот[уреди извор]

До каде сте со резултатите за уредувачкиот натпревар натпревар за Византија? Dandarmkd (разговор) 20:31, 1 септември 2015 (CEST)[одговори]