Проска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Проска Река
Прегловска Река
Проска Река во Преглово.jpg
Коритото на реката низ селото Преглово
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Plasnica Municipality.svg Пласница
СелаПреглово, Пласница
Физички особености
Извор 
 • местоБушева Планина
Устие 
 • место
Треска кај Пласница
 • координати
41°28′36″N 21°6′16″E / 41.47667° СГШ; 21.10444° ИГД / 41.47667; 21.10444Координати: 41°28′36″N 21°6′16″E / 41.47667° СГШ; 21.10444° ИГД / 41.47667; 21.10444
Особености на сливот
ТечениеТрескаВардарЕгејско Море

Проска Река (позната и како Прегловска Река) — река која извира на северните падини на Бушева Планина. Поминува низ селата Прегловои Пласница и се влева во реката Треска.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 57. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]