Пливање на Летните олимписки игри 2012 – штафета 4 х 100м краул во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Olympic rings without rims.svg

Штафетната трка 4 х 100 метри краул на Летните олмписки игри 2012 се одржала на 28 јули во базенот од Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон.[1] Елиминационата трка се одржала во утринскиот термин, а финалната трка во вечерниот термин.

Swimming pictogram.svg
Пливање на
Летните олимписки игри 2012

Sample picture of the event (unofficial)
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд беа:

Светски рекорд  Холандија (NED)
Инге Декер (53.61)
Раноми Кромовиџоџо (52.30)
Фемке Хемскерк (53.03)
Марлен Велхуис (52.78)
3:31.72 Рим, Италија 26 јули 2009
Олимписки рекорд  Холандија (NED)
Инге Декер (54.37)
Раноми Кромовиџоџо (53.39)
Фемке Хемскерк (53.42)
Марлен Велхуис (52.58)
3:33.76 Пекинг, Кина 10 август 2008 [2]

Резултати[уреди | уреди извор]

Преелиминации[уреди | уреди извор]

[3]

Место Група Линија Држава Имиња Време Белешка
1 2 3 Австралија 3:36.34 Q
2 1 4 САД 3:36.53 Q
3 2 4 Холандија 3:37.76 Q
4 1 6 Кина 3:37.91 Q
5 1 5 Јапонија 3:38.06 Q
6 2 2 Данска 3:38.09 Q
=7 1 2 Велика Британија 3:38.21 Q
=7 1 3 Шведска 3:38.21 Q
9 2 5 Германија 3:39.16
10 1 7 Русија 3:39.59
11 2 6 Канада 3:39.60
12 2 7 Италија 3:39.74
13 1 8 Белорусија 3:40.67
14 2 1 Нов Зеланд 3:42.55
15 1 1 Унгарија 3:44.79
16 2 8 Грција 3:45.55

Финале[уреди | уреди извор]

[4]

Место Линија Држава Имиња Време Белешка
4 Австралија
5 САД
3 Холандија
6 Кина
2 Јапонија
7 Данска
8 Велика Британија
1 Шведска

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Discipline at london2012.com
  2. „Olympic Records“. International Herald Tribune. 2008-08-12. Архивирано од изворникот на 2012-10-10. Посетено на 2008-09-07.
  3. „Women's 4x100m Freestyle Relay – Heats“. london2012.com. Архивирано од изворникот на 5 December 2012. Посетено на 27 July 2012.
  4. „Women's 4x100m Freestyle Relay – Final“. london2012.com. Архивирано од изворникот на 5 December 2012. Посетено на 27 July 2012.