Прејди на содржината

Осми далматински корпус

Од Википедија — слободната енциклопедија
8. далматински корпус
Знамето на Федерална Држава Хрватска, користено од партизаните во Хрватска
Активна7 октомври 1943– 2 март 1945
ЗемјаДемократска Федерална Југославија
РодЈугославија Југословенска партизанска војска
Видпешадија
Големинакорпус
Дел од4. армија
БиткиЈугославија во Втора светска војна
* Операција Цитен (1943)
* Втора операција Хербстегевитер (1943)
* Десант на Дрвар (1944)
* Книнска операција (1944)
* Мостарска операција (1945)
Команданти
Истакнати
команданти
Вичко Крстуловиќ
Сретен Жујовиќ
Павле Илиќ
Петар Драпшин

Осми далматински ударен корпус (српскохрватски: 8. dalmatinski korpus) ― корпус на југословенските партизани создаден на 7 октомври 1943 година. Создаден е од 9-та, 19-та, 20-та и 26-та далматинска дивизија и го добила името по регионот Далмација.[1] По создавањето, тој имал 13.049 војници.[2] Корпусот дејствувал во Независната Држава Хрватска, гувернерот на Далмација и Јадранското Приморје, каде што се бореле против Италијанците, четниците, усташите и Германците.

На 30 ноември 1944 година, 8-ми далматински корпус, без воена команда, имало 34.548 војници, од кои 25.127 биле Хрвати, 4.806 Срби, 236 Бошњаци, 61 Евреи и 4.318 други, главно Словенци и Црногорци.[3] Во февруари 1945 година, корпусот броел над 45.000 борци, од кои околу 70% биле Хрвати, а другите 30% биле Срби, Бошњаци, Словенци, Црногорци, Италијанци и други.[4]

Осмиот корпус учествувал во ослободувањето на Далмација, Херцеговина, западна Босна, Истра, Кварнер, Лика, Приморска и Трст. По ослободувањето на Книн во декември 1944 година, корпусот го добил името „Ударни“, додека 1-та, 2-та и 3-та далматинска ударна бригада го добиле Орденот на народен херој.[5] На 2 март 1945 година, корпусот станал дел од 4-та армија на југословенските партизани, заедно со 7-ми и 11-ти корпус, со 45.524 војници.[1][6] На 20 март 1945 година, далматинските дивизии започнале голема битка од Лика до Соча, оваа офанзива била во област долга над 300 километри. Во оваа воена операција 8-от далматински корпус имал околу 5.000 мртви и над 15.000 ранети борци. Непријателот од овој корпус претрпел големи загуби од околу 100.000 мртви и заробени. Осмиот корпус дал голем придонес за ослободување на територијата на денешна Хрватска, делови од Босна и Херцеговина и Словенија. Јосип Броз Тито на 13 септември 1953 година во Сплит, рекол дека овој корпус „играл историска улога во историјата на нашата Народноослободителна војна, затоа заслужува благодарност и признание“[4]

Забелешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 8th Dalmatian Corps of NOVJ
  2. Nikola Anić: Povijest Osmog dalmatinskog korpusa Narodnooslobodilačke vojske Hrvatske : 1943.-1945., стр. 356
  3. „Zbornik dokumenata NOR-a, tom V., knjiga 35, стр. 546-547“. Архивирано од изворникот на 20 April 2013. Посетено на 24 ноември 2023.
  4. 4,0 4,1 Nikola Anić: Povijest Osmog dalmatinskog korpusa Narodnooslobodilačke vojske Hrvatske : 1943.-1945., стр. 19-22
  5. Nikola Anić: Povijest Osmog dalmatinskog korpusa Narodnooslobodilačke vojske Hrvatske : 1943.-1945., стр. 310
  6. Nikola Anić: Povijest Osmog dalmatinskog korpusa Narodnooslobodilačke vojske Hrvatske : 1943.-1945., стр. 243

Наводи[уреди | уреди извор]