Осумнаесетта словенечка дивизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осумнаесетта словенечка дивизија
Знаме на Демократкса Федерална Југославија што го користеле партизаните
Активна1943–1945
ЗемјаДемократска Федерална Југославија
РодЈугословенска армија
ВидПешадија
Големина~3.350 (при формирањето)
Дел одСедми словенечки корпус
БиткиЈугославија во Втората светска војна
Команданти
Истакнати
команданти
Радо Пехачек

Осумнаесетта словенечка дивизијапартизанска дивизија која дејствувала како дел од НОВ и ПОЈ во Југославија за време на Втората светска војна.

Историја[уреди | уреди извор]

Дивизијата била формирана на 14 септември 1943 година. Во времето на нејзиното формирање, дивизијата имала три бригади и околу 3.350 борци[1].

Состав[уреди | уреди извор]

Септември 1943 година:[1]

  • Осма словенечка националноослободителна бригада „Фран Левстик“
  • Деветта словенечка националноослободителна бригада
  • Десетта словенечка националноослободителна ударна бригада „Љубљанска“

Команда[уреди | уреди извор]

Команданти [1]
Политички комесари [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Stevo Vujnović: Vojna organizacija jugoslovenske revolucije (1986), 118.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]