Прејди на содржината

Округот Петсери

Од Википедија — слободната енциклопедија

Округот Петсери (естонски: Petserimaa) бил округ во Естонија основан во 1918 година.Од 1944 година, сепак, поголемиот дел од округот бил администриран како округ Печорски во Псковската област, најпрво од Руската СФСР, а потоа, од 1991 година, од Русија.[1] Естонија ги задржала териториите кои денес ја сочинуваат парохијата Сетома во модерниот округ Виру.

Историја[уреди | уреди извор]

Територијалниот состав на целата историска провинција на округот Петсери (Петсеримаа) се сметал за татковина на Сетос,[2] балто-фински народ поврзан со Естонците. Руските жители на округот Петсери главно биле староверци кои зборувале на преоден дијалект помеѓу рускиот и белорускиот јазик.[3] Во средината на 15 век, еден од најважните руски православни манастири, Псково-Печерски манастир, бил основан во областа.[4]

Во текот на последната година од Првата светска војна, од февруари до декември 1918 година, главниот град на округот, Печори, бил окупиран од германските сили. (Како таков, округот, вклучувајќи го градот и територијата што го опкружувала, бил осмислен да биде дел од Балтичкото Војводство.) Градот потоа бил заземен од естонските сили на 29 март 1919 година, за време на Естонската војна за независност. Тартсиот договор од 1920 година потоа и ги доделил Печори и неговата околина, регионот Сетома, на Естонија. Печори бил преименуван во Петсери и областа станала округ Петсери. Лутеранската црква Свети Петар била изградена во 1926 година во Петсери.

За време на Втората светска војна, округот бил окупиран од германската армија помеѓу август 1941 и 11 август 1944 година, а потоа од советските сили за време на нивното напредување кон Третиот Рајх. Советските власти го пренеле поголемиот дел од округот Петсери од Естонската ССР на Руската СФСР во 1944 година.

Откако Естонија ја вратила независноста од Советскиот Сојуз во август 1991 година, Естонија го поставила прашањето за враќање на границите според Тартски договор: Естонија сепак се откажала од ова тврдење во ноември 1995 година.[5] Естонија и Русија го потпишале Естонско-рускиот договор за границата на 18 мај 2005 година: во преамбулата било забележано дека меѓународната граница била делумно променета, во согласност со член 122 од Уставот на Естонија.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. See Territorial changes in the Baltic states during and after World War II.
  2. Culture and Power at the Edges of the State By Thomas M. Wilson, Hastings Donnan; ISBN 3-8258-7569-5; p. 268
  3. The Slavonic and East European Review - Page 516
  4. Post-Cold War Identity Politics: Northern and Baltic Experiences; ISBN 0-7146-5428-0; p. 263
  5. A Political and Economic Dictionary of Eastern Europe, p. 443 ISBN 1-85743-063-8
  6. „Estonian Parliament ratifies Estonian-Russian border treaties“. Архивирано од изворникот на 2016-01-30. Посетено на 2008-07-24.

57°49′N 27°36′E / 57.817° СГШ; 27.600° ИГД / 57.817; 27.600