Јигева (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Jõgeva County
Jõgeva maakond
Округ
Знаме на Jõgeva County
Знаме
Грб на Jõgeva County
Грб
Местоположба на Jõgeva County
ЗемјаЕстонија
Админ. центарЈигева
Управа
 • УправникВиктор Свјатишев
Површина
 • Вкупна2.603,83 км2 (100,534 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно31.376
 • Густина0,12/км2 (0,31/ми2)
ISO 3166EE-49
Рег. таб.J
Мреж. местоjogevamaa.ee
Општини во округот Јигева

Јигева (естонски: Jõgeva maakond или Jõgevamaa) — округ во источниот дел на Естонија. Се граничи со округот Ида-Виру на североисток, езерото Чудското Езеро (Пејпус) на исток, окрузите Тарту на југ, Вилјанди на југозапад, Јерва на северозапад и Лене-Виру на север. Според пописот од јануари 2009 г. округот брои 36.780 жители, или 2,7% од населението во земјата.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Округот е создаден на 1 јануари 1990 г. од делови на окрузите Вилјанди и Тарту [2]

Управа[уреди | уреди извор]

На чело на окружната управа (Maavalitsus) стои управник (Estonian: maavanem), кого го назначува владата на петгодишен мандат.

Општини[уреди | уреди извор]

Округот Јигева е составен од 13 општини, од кои три града (linnad) и 10 селски околии (vallad).

Градови:

Селски околии:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по пол, етничка припадност и округ на 1 јануари“. stat.ee. Статистички завод на Естонија. 1 јануари 2009. Посетено на 2009-10-18.
  2. http://entsyklopeedia.ee/artikkel/j%C3%B5gevamaa3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Јигева — службен портал (естонски) (англиски)

Координати: 58°42′N 26°24′E / 58.700° СГШ; 26.400° ИГД / 58.700; 26.400