Прејди на содржината

Белград (област)

Координати: 40°38′N 20°5′E / 40.633° СГШ; 20.083° ИГД / 40.633; 20.083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Белград
Qarku i Beratit
Област
Поглед на градот Белград и планината Томорица.
Поглед на градот Белград и планината Томорица.
Грб на Белград
Држава Албанија
Окрузи3
Главен градБелград
Површина
 • Вкупна1.798 км2 (694 ми2)
Надм. вис.&10000000000000455000000455 м
Население (2010)
 • Вкупно170,845
 • Густина0,095/км2 (0,25/ми2)
Час. појасСредноевропско време (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)Средноевропско летно време (UTC+2)
Мреж. местоhttp://qarkuberat.gov.al

Белград или Берат (албански: Qarku i Beratit) — една од 12те области во Албанија. Таа се состои од окрузите Белград, Кучово и Скрапар и нејзиниот главен град е Белград (Берат). Според пописот од 2010 година во областа Белград живеат околу 170,845 жители[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2011-07-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

40°38′N 20°5′E / 40.633° СГШ; 20.083° ИГД / 40.633; 20.083