Мет Дејмон

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Метју Пејџ)
Прејди на: содржини, барај

Метју Пејџ “Мет’’ Дејмон (роден на 8 октомври 1970 година) е американски актер, сценарист и филантроп, чија кариера беше започната по успехот на филмот “Гуд Вил Хантинг” (Good Will Hunting), од 1997 година, со сценариото кое тој го напиша со пријателот Бен Афлек. Двајцата освоија “Оскар” за “Најдобро оригинално сценарио” и “Златен глобус” за “Најдобро сценарио” за нивната работа, а Дејмон доби повеќе номинации за најдобар актер, вклучувајќи и “Оскар” за својата водечка улога во филмот. Дејмон оттогаш глуми во комерцијално успешни филмови како “Спасувајќи го војникот Рајан” (Saving Private Ryan), од 1998 година, “Трилогијата на Океанот” (Ocean’s trilogy), и серијата “Борн” (Bourne series), а исто така добива критики за неговите изведби во драми како “Сиријана” (Syriana) од 2005 година, “Д’Гуд Шепард” (The Good Shepard), и “Д’Департед”(The Departed) од 2006 година. Тој освои номинација за “Златен глобус” за сликањето на насловниот лик во психолошкиот трилер “Талентираниот господин Рипли” (1999 година), и беше номиниран за “Оскар” за споредна улога во биографскиот филм “Инвиктус” (Invictus), во 2009 година. Тој е еден од најдобрите четириесет актери на сите времиња со најголема заработувачка. Во 2007 година, Дејмон доби ѕвезда на “Булеварот на Славните “ и беше прогласен за “Најсекси маж” од списанието “Пипл” (People). Дејмон активно е вклучен во добротворни цели , вклучувајќи ја и кампањата “Уан” (ONE), фондацијата “Ејч Ту Оу Африка Фаундејшн” (H2O Africa Foundation) и развојната организација за помош “Ватр.орг” (Water.org).

Младост[уреди | уреди извор]

Мет Дејмон е роден во Кембриџ, Масачусетс, син на Кент Телфер Дејмон, берзански посредник, и Ненси Карлсон – Пејџ, професорка по рано детско образование на Универзитетот Лесли. Дејмон има англиско, шкотско, финско и шведско потекло, и е далечен роднина на актерите Бен Афлек и Кејси Афлек. Има брат, Кајл, кој е искусен скулптор и сликар. Со неговото семејство се преселиле во Њутн и живееле таму две години. Откако неговите родители се развеле, Дејмон и неговиот брат се вратиле назад во Кембриџ со нивната мајка, каде што живееле во општинска куќа со шест семејства. Дејмон израснал во близина на Бен Афлек, близок пријател уште од детството и соработник на неколку филмови, и историчарот и автор Хауард Зин, чиј биографски филм “Ју Кант Бе Неутрал он а Мувинг Трејн” (You Can’t Be Neutral on a Moving Train” и аудио верзија на книгата “Историјата на луѓето од САД” (A People’s History of the United States), Дејмон подоцна ги прикажа. Дејмон имал улога како дете, делумно затоа што мајка му го одгледала според “правилата”, што го направил да се чувствува како “не би можел да се определиш себе си, бидејќи веќе веќе си определен од неа”. Одеше во средното училиште “Кембриџ Ринџ енд Латин Скул”, каде што беше дисциплиниран ученик, но првите две години беа “ужасни” што се должи на неговата нискост во тоа време. Како адолесцент, Дејмон опиша дека чувствува таква болка што сака да припаѓа некаде а не припаѓа. Дејмон глумеше во неколку театарски изведби во средно училиште, се доверил на својот професор по драма во училиштето “Ринџ енд Латин”, Џери Спека, како на важно уметничко влијание, дури иако Дејмон се потсетува, “Секогаш изгледаше дека г-дин Спека му веруваше на Бен (Афлек) со најголемите улоги и најдолгите говори. Дејмон одеше на Универзитетот Харвард од 1988 година до 1992 година, но не дипломираше. Додека беше на Универзитетот Харвард студираше англиски и живееше во куќата “Ловел Хаус”. Учествуваше во театарот за студенти, појавувајќи се во драми како “ Брн Дис ин Винтроп Хаус” (Burn This in Winthrop House) и “А...Моето име е Алис” (во една од трите машки улоги, обично изведувани од жени). Дејмон се откажа од универзитетот за да ја продолжи својата актерска кариера во Лос Анџелес, бидејќи тој по грешка очекуваше филмот “Џеронимо: Американска легенда” да стане голем успех. “Додека сфатив дека донесов погрешна одлука, беше премногу доцна. Живеев овде со еден куп актери, и сите се боревме да врземе крај со крај, “ вели Дејмон.

Актерска кариера[уреди | уреди извор]

Рани години[уреди | уреди извор]

Првата филмска улога на Дејмон дојде во 1988 година, кога тој имаше осумнаесет години, со единствена линија од дијалог во романтичната комедија “Мистик Пица” (Mystic Pizza). Како студент на универзитетот Харвард, тој продолжи да настојува со актерството и имаше мали улоги во проекти како оригиналниот филм “Рајзинг Сан” (Rising Son) на каналот Ти Ен Ти (TNT) и целосната драма од основно училиште, “Училишни вратоврски” (School Ties). Во 1992 година, тој позајми голем дел во филмот “Џеронимо: Американска легенда” со Џин Хакмен и Џејсон Патрик. Четири години подоцна, се пријави на аудиција за мала улога во акциониот филм “Кат-троут Ајланд” (Cutthroat Island), но беше одбиен. Следно, Дејмон се појави како опоен зависен војник во филмот “Храброст под оган” (Courage Under Fire) во 1996 година. Од него се браше да изгуби 18 кг од телесната тежина за 100 дена (за само два дена снимање). По следење на само-препишаната диета и фитнес режимот за да ослаби, по снимањето на филмот на Дејмон му беше кажано дека имал среќа што неговото срце не ослабело. Земаше лекови неколку години подоцна за да го оттргне стресот нанесен на неговата надбубрежна жлезда. Со филмот “Храброст под оган” тој се здоби со критики, како што весникот “Вашингтон Пост” го означи неговиот настап како “импресивен”, Дејмон изјави дека вреди да се ризикува здравјето, со цел правилно да се портретира неговиот карактер и да и покаже на индустријата колку е посветен на својата работа како актер.

Пробив[уреди | уреди извор]

Во текот на раните 90-ти години, Дејмон и Афлек напишаа сценарио за еден математички гениј, кое тие потоа го рекламираа низ Холивуд долго време. Примајќи совети од режисерот Роб Рајнер, сценаристот Вилијам Голдман, и нивниот пријател писател/режисер Кевин Смит, тие направија измени во сценариото. Сценариото на крајот доведе до филмот “Гуд Вил Хантинг” (Good Will Hunting) во 1997 година, и доби девет номинации за “Оскар”, со што Дејмон и Афлек заработија “Оскари” за најдобро оригинално сценарио. Дејмон беше номиниран и за ‘Оскар” за најдобар актер за истиот филм, кој исто така заработи и “Оскар” за најдобра споредна улога за парнерот Робин Вилијамс. Тој и Афлек, и двајцата беа платени по 500 000 долари, а филмот заработи над 225 милиони долари во светската билетарница. Подоцна двајцата ги пародираа своите улоги од филмот во филмот “Џеј енд Сајлент Боб Страјк Бек” (Jay and Silent Bob Strike Back) во 2001 година. Исто така, во 1997 година, Дејмон беше водачот на критички прогласената драма “Д’ Рејнмејкер” (The Rainmaker) каде беше признаен како “талентиран млад актер на работ на статус на ѕвезда”, од дневниот весник Лос Анџелес Тајмс. По средбата со Дејмон за време на снимањето на филмот “Гуд Вил Хантинг” (Good Will Hunting), режисерот Стивен Спилберг му ја додели почесната улога на Дејмон во филмот за Втората светска војна, “Спасувајќи го војникот Рајан (Saving Private Ryan), во 1998 година.

Холивудска ѕвезда[уреди | уреди извор]

Дејмон стана познат по изборот на широк спектар на филмски улоги, од прикажување на анти-херојот на писателката Патриша Хајсмит, Том Рипли во “Талентираниот г-дин Рипли” (1999 година), до паднат ангел кој раговара за поп културата како интелектуално прашање со Афлек во филмот “Догма” (Dogma) од 1999 година, од сијамски близнак во филмот “Стак он Ју” (Stuck On You) од 2003 година, кој доби мешан критички прием, до ниско буџетниот експериментален филм “Џери” (Gerry) во 2002 година, кој го режираше со Кејси Афлек и Гас Ван Сент. Дејмон доби генерално позитивна критичка реакција за неговата номинација за “Златен глобус”, прикажување на Рипли, со изјава од неделното списание “Варајати” (Variety) : “Дејмон извонредно го пренесува својот лик од невин ентузијазам во студена пресметка.” Обидите на Дејмон како главен лик во романтичните драми како што е “Сите убави коњи” (All the Pretty Horses) и “Д Леџенд оф Багер Венс” (The Legend of Bagger Vance), во 2000 година, беа комерцијално и критички неуспешни. Неделното списание “Варајати” за филмот “Сите убави коњи” изјави: Дејмон едноставно не личи на млад човек кој го поминал својот живот среде прашина и измет од тексашки говеда на ранч. Ниту се забележуваат некакви искри со Пенелопе Круз.” Исто така тој сметал дека е “непријатно да се биде во центарот” во филмот “Д Леџенд оф Багер Венс” (The Legend of Bagger Vance) на Роберт Редфорд. Од 2001 година до 2007 година, Дејмон доби пошироко меѓународно признавање, како дел од две големи филмси франшизи. Тој го глумеше Лајнс Колдвел како крадецот, заедно со Џорџ Клуни, Бред Пит и Џулија Робертс во 2001 година, во римејкот на Стивен Содерберг, “Единаесетмина на Оушн”(Oceans 11), на филмот “Рат Пакс” (Rat Pack’s) од 1960 година. Тој го играше амнезискиот убиец Џејсон Борн во хит акциските трилери “Д Борн Ајдентити” (The Bourne Identity) во 2002 година, “Д Борн Супермаси” (The Bourne Supermacy) во 2004 година, и “Борн Ултиматиум” (Born Ultimatium) во 2007 година. Списанието Ентертејмент Викли (Entertainment Weekly) го стави Дејмон како “акциска ѕвезда” на својот крај од декадата, “Најдобро од” листата, велејќи: “Кога првпат потпиша да биде амнезискиот борач Џејсон Борн во 2002 година, никој не би предвидел дека Дејмон ке стане најдобар миксер на мозоци и мускули на декадата. Го покажува она што го знаеме. Во август 2007 година, магазинот “Форбс” направи листа на актери, која ја создаде најдобрата благајна во однос на нивните плати, листата го стави Дејмон како најплатена ѕвезда од прикажаните актери, откривајќи дека Дејмон има просечно 29 американски долари во благајната за секој долар што го заработил за последните три филма. Дејмон глумеше во измислена верзија на авторот Вилхелм Грим во авантуристичката фантазија “Браќата Грим” на режисерот Тери Гилман, кој беше остро критикуван комерцијален неуспех. Весникот “Вашингтон Пост” заклучи: “Дејмон постојано светејќи со неговите заби на портпарол и лажност, дијалект од “Мастерпис Тиатр” (Masterpiece Theatre), наликува на некој кој се изгубил кон патот за аудиција за изведба на комичната опера “Пиратите од Пензанс” (The Pirates of Penzance) во средно училиште. Подоцна истата година, се појави како енергетски аналитичар во филмот Сиријана. Во 2006 година, Дејмон му се придружи на Роберт Де Ниро во филмот “Д Гуд Шепард” (The Good Shepard) како професионален офицер на ЦИА, а глумеше мафијаш на тајна задача кој работеше за Државната полиција на Масачусетс, во филмот “Д Департед” (The Departed) на режисерот Мартин Скорсис, римејк на полицискиот трилер “Интрнал Афеарс” (Internal Affears) во Хонг Конг. Оценувајќи ја неговата работа во двата филма, Манола Даргис од дневниот весник “Д Њујорк Тајмс” (The New York Times), напиша дека Дејмон “го прави она што го прават неколку ѕвезди од списокот, на негов начин: тој исчезнува.” Филмот “Д Департед” (The Departed) беше успешен меѓу критиките и публиката исто така. Дејмон имаше кратко појавување во филмот “Младинци без Младост” на режисерот Френсис Форд Копола, и друго кратко појавување во биографскиот филм “Че” за Че Гевара во 2008 година. Го позајми својот глас на анимираниот филм “Поњо он д Клиф бај д Си” (Ponyo on the Cliff by the Sea), кој беше издаден во САД во август, 2009 година. Исто така се појави како гостин на последната шеста сезона на серијата “Придружба” (Entourage) во 2009 година, како тој лично, каде што се обидува да врши притисок врз Винсент Чејс (Адриан Гриниер) за донирање во неговата добротворна организација “Уан Екс Уан” (OneXOne), вистинска фондација во која Дејмон е амбасадор и станува се повеќе иритиран кога Чејс не соработува. Следно, Дејмон се појави во мрачната комедија на Стивен Содерберг, “Известувачот” (The Informant) во 2009 година, во кој неговата работа за номинација за “Златен глобус” од страна на списанието “Ентертејмент Викли” (Entertainment Weekly) беше опишана како: “ѕвездата која тивко но сигурно се претвори во голем актер, е во вешта контрола како што ги открива неговите луди особини. Во 2009 година, Дејмон играше како капетанот Франсоа Пиенар за националниот рагби тим на Јужна Африка во филмот “Инвиктус” (Invictus) на Клинт Иствуд, режиран од Нелсон Мендела, кој е базиран врз книгата “Плејинг д Енеми: Нелсон Мандела енд д Гејм дет Чејнџд a Нејшн” (Playing the Enemy: Nelson Mendela and the Game that Changed a Nation) со Морган Фримен како Мандела, во 2008 година на авторот Џон Карлин. Со филмот “Инвиктус” (Invictus) Дејмон заработи номинација за ‘Оскар” за најдобра споредна улога. Списанието “Новата Република” (The New Republic) забележа: “Тоа не е тешка улога но уште повеќе актерот Дејмон ја изнесува со воздржен шарм и интегритет. Во 2010 година, Дејмон повторно се здружи со режисерот Пол Гринграс, кој го режираше во филмовите “Борн Супермаси” (Bourne Supermacy) и “Борн Ултиматиум” (Bourne Ultimatium), за акцискиот трилер “Зелена Зона” (Green Zone), кој имаше комерцијален неуспех и доби колебливо прифаќање од критичарите. Во филмовите каде тој е во главна или споредна улога, неговите филмови заработиле вкупно од 1,94 билиони американски долари до 2,42 билиони американски долари (врз основа на неговите главни улоги или вклучувајќи ги неговите споредни улоги, по наведениот редослед), во благајната во Северна Америка, која го стави во првите четириесет актери со најголема заработувачка на сите времиња. Се појави како гостин во една епизода од телевизиската серија “Артур”, насловена “Д Мејкинг оф Артур” (The Making of Arthur), како тој лично. Во петтата сезона од телевизиската комедија “30 Рок” (30 Rock), тој се појави како гостин во улога на дечкото на Лиз Лемен, во епизодите” Ај ду Ај ду” (I Do I Do), “Стратегијата на Фабијан” (The Fabian Strategy), “Лајв Шоу” (Live Show) и “Дабл Еџд Сворд” (Double Edged Sword). Проектите на Дејмон за 2010 година ги вклучуваа филмовите “Д Аџастмент Биро” (The Adjustment Bureau), “Хиарафтр” (Hereafter) во режија на Клинт Иствуд, и “Браќата Коен”, римејк на вестерн филмот “Вистински подарок” (True Gift) на Џон Вејн од 1969 година. Вториот филм започна со снимање во март 2010 година, а беше издаден во декември истата година.

Претстојни филмови[уреди | уреди извор]

Следно, тој ке работи со честиот соработник Стивен Содерберг на два проекта: како долгогодишен љубовен интерс на пијанистот Либерејс, Скот Парсен, наспроти Мајкл Даглас во претстојниот филм насочен за животот на пијанистот и како дел од целосна улога во филмот “Зараза” (Contagion). Дејмон исто така игра во споредна улога во драмата “Маргарет” на Кенет Лонерген, која беше закажана за театарско деби во 2007 година, но допрва треба да биде издадена поради проблеми со продукцијата. Ќе глуми и во комедијата “Ние купивме зоолошка” (We bought a Zoo), и му беше доделена улога во филмот “Олисијум” (Elysium).

Создавање на кариера[уреди | уреди извор]

Заедно со Афлек и продуцентите Крис Мур и Шон Бејли, Дејмон основал продукциска компанија “Лајв Планет” (Live Planet), преку која четворицата ја создале документарната серија “Проџект Гринлајт” (Project Greenlight) да најдат и основаат вредни филмски проекти од почетните филмаџии. Компанијата ја произведе и основа краткотрајната мистериозно- хибридна серија “Пуш, Невада” (Push, Nevada), меѓу другите проекти. Серијата “Проџект Гринлајт” беше номинирана за наградите “Еми” за најдобра реална програма во 2002 година, 2004 година и 2005 година. Во март 2010 година, Дејмон и Афлек повторно се здружија да го потпишат првиот продукциски договор со продукцијата Ворнер Брос.

Хуманитарна работа[уреди | уреди извор]

Дејмон се занимава со филантропија уште од 12 годишна возраст, одлучувајќи што да прави со својот паричен додаток од 5 долари. Дејмон е основачот на организацијата “Ејч Ту Оу Африка Фаундејшн” (H2O Africa Foundation), добротворна рака на експедицијата за документарниот филм “Ранинг д Сахара” (Running the Sahara), која се соедини со американската развојна хуманитарна организација “Ватр.орг” (Water.org) во јули 2009 година. Тој, зедно со Џорџ Клуни, Бред Пит, Дон Чидл и Џери Вајнтрауб, е еден од основачите на “Нот Он Аур Уач” (Not On Our Watch), организација која насочува светско внимание и ресурси за да се запрат или спречат масовни злосторства како во Дарфур. Дејмон ја поддржува меѓународната организација “Уан Кампејн” (ONE Campaign), која е насочена за борбата против СИДА-та и сиромаштијата во земјите од Третиот свет. Се појави во нивните печатени и телевизиски реклами. Дејмон е амбасадор на “Уан Екс Уан” (OneXOne), непрофитна организација посветена на поддржување, зачувување и подобрување на животот на децата дома во Канада, САД и во целиот свет. Дејмон е исто така портпарол на “Фидинг Америка” (Feeding Amerika), најголемата организација насочена за помош на гладните во САД, како и член на нивната организација “Ентертејмент Кансл” (Entertainment Council), учествувајќи во нивните реклами за непрофитната организација “Еј Ди Кансл” (AD Council). Дејмон е член на Управниот одбор на “Тоник Меилстопер” (Tonic Mailstopper), (порано ГринДајмс), компанија која се обидува да ја прекине несаканата пошта испорачана во американските домови секој ден. Појавувајќи се во шоуто “Шоуто на Опра Винфри” на 20 април 2007 година, Дејмон ги промовираше напорите од организацијата да спречи дрвјата да се сечат за да се користат за несакана пошта и пликови. Дејмон изјави: “За предвидени десет центи на ден, можат да запрат 70% рекламен материјал што доаѓа во вашата куќа. Тоа е многу едноставно, лесно е да се направи, голем дар да се даде, всушност јас ја потпишав целата моја фамилија. Таа е подарок што ми е даден оваа мината сезона и бев толку импресиониран што јас сум сега во бордот на компанијата.

Во медиумите[уреди | уреди извор]

Кемал и Дејмон[уреди | уреди извор]

Комичарот Џими Кемал во еден момент при крајот на неговото телевизиско шоу “Џими Кемал Лајв” на телевизиската мрежа Еј Би Си почна да изјавува: “Моето извинување до Мет Дејмон, ни истече времето”. Границата е сатиричен гаф во случаи каде емисиите не можат да го примат нивниот последен гостин поради временски ограничувања. На 12 септември 2006 година, по дел од одбирање и долго претставување од Кемал, Дејмон конечно се појави во шоуто, само за Кемал со извинување да му го намали интервјуто и доведе до верување, како што Дејмон го проколна. Оваа средба беше целосно планирана од Кемал и Дејмон. Девојката на Кемал во тоа време, комичарката Сара Силвермен, се појави во шоуто “Џими Кемал Лајв” на 31 јануари во 2008 година, и емитуваше клип каде што пееше песна насловена “Ај ем Факинг Мет Дејмон” (I’m Fucking Matt Damon). Дејмон се појави во песната со Силвермен. Кемал возврати со емитување на свое музичко видео, во кое преку песната тој изјави дека тој е “Факинг Бен Афлек” (Fucking Ben Affleck). Видеото се емитуваше на 24 февруари 2008 година, и го прикажа Афлек заедно со славните домаќини вклучувајќи ги: Дон Чидл, Бред Пит, Камерон Дијаз, Харисон Форд и Робин Вилијамс. Подоцна, подредениот на Кемал, Гиљермо, се појави во пародија на филмот “Д Борн Ултиматиум” (The Bourne Ultimatium), во кој глумеше Дејмон. Тој тогаш беше прогонуван од Дејмон, бидејќи тој го наклеветил Кемал дека стои зад сето ова. Најновата средба беше насловена “Д Хендсом Менс Клаб” (The Handsome Men’s Club), во која се појави Кемнал, заедно со други “Згодни мажи”, вклучувајќи бги Метју Мек Конагеј, Роб Лоу и Лени Кравиц. На крајот од пародијата, Дејмон му ја затворил вратата пред нос на Кемал, изјавувајќи се дека им истекло времето, а потоа Дејмон продолжува со злобна смеа.

Политички ставови[уреди | уреди извор]

Дејмон се појави во шоуто “Хардбол вит Крис Метјус” (Hardball with Chris Matthews) во декември 2006 година, и додека разговараа за тековната војна во Ирак, тој изјави: “Не мислам дека тоа е фер , како што реков претходно, изгледа како да имаме борбена класа во нашата земја која е составена од луѓе кои треба да одат било од финансиски причини, или...ако испратиш луѓе во војна, тогаш тоа треба да се сподели со сите”. На 10 септември 2008 година, на веб-сајтот Ју Тјуб беше објавено видео од агенцијата “Асоушиејтед Прес” (Associated Press), во кое Дејмон ја критикуваше Сара Пејлин, републиканскиот потпретседателски кандидат, кој ја гледа како неподготвена да ја води земјата, во случај сенаторот Џон Мек Кејн да не го направи тоа преку неговиот прв мандат. Дејмон мисли на Пејлин како на “…лош филм на Дизни...”Јас сум само мајка на хокејот од Алјаска дојдена тука да ја преземам Белата Куќа”, и додаде, “Апсурдно е...Сакам да знам дали таа навистина мисли дека диносаурусите биле тука пред 4000 години. Затоа што таа ќе ги има нуклеарните кодови. Дејмон ја коментираше аудио верзијата на “Историјата на луѓето од САД” (A People’s History of the United States) од историчарот Хауард Зин, објавена во 2003 година.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Дејмон излегуваше со партнерката Мини Драјвер од филмот “Гуд Вил Хантинг” (Good Will Hunting). Тој подоцна имаше двегодишна врска со актерката Винона Рајдер. Од 2001 до 2003 година тој излегуваше со Одеса Вајтмајер, поранешен личен асистент на Били Боб Торнтон и Бен Афлек. За време на снимањето на филмот “Стак Он Ју” (Stuck On You), Дејмон ја запозна аргентинката Лусијана Бозан Баросо (родена 1976 година) во Мајами, каде што работела како бармен. Тие се венчаа со приватна граѓанска церемонија на 9 декември 2005 година, во установата “Менхетен Мериџ Биро” (Manhattan Marriage Bureau) во близина на градската сала во Њујорк. Дејмон стана очув на младата ќерка на Баросо, Алексија, од нејзиниот претходен брак. Првото дете на двојката, ќерката Изабела, беше родена на 11 јуни 2006 година. На 20 август 2008 година, Баросо го роди второто дете, Џиа Завала Дејмон, двете девојчиња родени во Мајами, Флорида. На 20 октомври 2010 година, Баросо ја роди нивната трета ќерка, Стела Завала Дејмон во Њујорк. Од 2010 година, Дејмон и неговата фамилија живеат во Менхетен. Дејмон е фан на бејзбол тимот “Бостон Ред Сокс” (Boston Red Socks). Откако тимот го освои Светското првенство за главен шампион во 2007 година, Дејмон го коментираше комеморативното издание на настанот. Дејмон ужива играјќи покер и се натправарувал на неколку настани на Светското првенство во покер. Изгубил 25 000 долари на Светско првенство во покер, додека ја барал својата улога како професионален покер играч во филмот “Раундерс” (Rounders) во 1998 година, и по снимањето на филмот Дејмон беше победен од професионалецот за покер, Дојл Брансон во Светското првенство во покер во 2008 година.

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Главна статија: Листа на награди и номинации примени од страна на Мет Дејмон.

  • Дејмон доби повеќе награди за филмот “Гуд Вил Хантинг” (Good Will Hunting), филм кој го режираше со Бен Афлек. Беше номиниран за “Оскар” за “Најдобар актер во главна улога” и ја доби наградата за “Најдобро пишување, сценарио напишано директно за екранот”.
  • На 25 јули 2007 година, Дејмон стана 2343-та личност која доби ѕвезда на Булеварот на славните. На наградата реагираше изјавувајќи: “Неколку пати во мојот живот имав вакви искуства кои се едноставно многу големи да се сносиш со нив, а изгледа дека ова ќе биде едно од тие времиња.
  • Дејмон беше номиниран за четири награди од синдикатот “Скрин Акторс Гилд” (Screen Actors Guild) и седум награди од шоуто “Ем Ти Ви Филмски награди” (MTV Movie Awards) за разни филмови. Исто така тој има три номинации за наградите “Еми” за неговата работа како продуцент на три сезони во серијата “Проџект Гринлајт” (Project Greenlight).
  • Дејмон беше прогласен за “Најсекси маж” за 2007 година, од списанието “Пипл” (People).
  • Дејмон доби награда за “Најдобар уличен борач” (Best Ass-Kicker) и награда за “Дечко на годината” (Guy of the Year) во шоуто “Д Спајк Гајс Чојс Авардс” (The Spike Guys’Choice Awards) во 2008 година.
  • На 27 март 2010 година, Дејмон ја освои 24-та годишна награда од културната организација “Американ Синематик Авард” (American Cinematique Award), која му беше доделена од Бен Афлек на церемонијата која се состоеше од печено месо од колегите и пријателите на Дејмон во забавната индустрија.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
1988 година “Мистик пица” (Mystic pizza) Пароброд
1988 година “Добрата мајка” Екстра
1989 година “Поле на соништа” ФенВеј Парк екстра
1992 година “Училишни вратоврски” Чарли Дилон
1993 година “Џеронимо:Американска Легенда” 2-ри Лт. Бритон Дејвис
1996 година “Глори Дејз”(Glory Daze) Едгар Падвакер
1996 година “Храброст под оган” Специјалец Иларио
1997 година “Гуд Вил Хантинг”(Good Will Hunting) Вил Хантинг “Оскар” за Најдобро оригинално сценарио (со Бен Афлек)

Награда од “Берлински Филмски Фестивал” за Исклучително индивидуално достигнување Награда од “Блокбастер Ентертејмент Авард” за Омилен актeр Филмска награда од “Бродкаст Критикс Асосиејшн Авард” за Најдобро оригинално сценарио Филмска награда од “Бродкаст Критикс Асосиејшн Авард” за Уметнички пробив Филмска награда од “Чикаго Критикс Асосиејшн Авард” за Актер што најмногу ветува Филмска награда од “Флорида Критикс Сиркл Авард” Почетник на годината за сценарист (со Бен Афлек) “Златен глобус” за Најдобро сценарио Хуманитарна награда за Категорија игран филм (со Бен Афлек) Награда од “Сиера” за Актер што најмногу ветува Награда од “Националниот одбор за оценување на филмски награди” за Посебно достигнување во снимање филм (со Бен Афлек) Награда од “Сателит Авардс” за Најдобро сценарио (со Бен Афлек) Номиниран-“Оскар” за Најдобар актер (со Бен Афлек) Номиниран- Награда “Клотрудис” за Најдобро оригинално сценарио Номиниран- “Златен глобус” за Најдобар актер- Филмска драма (со Бен Афлек) Номиниран- Филмска награда од “Лондон Критикс Асосиејшн Авард” за Актер на годината Номиниран- Филмска награда од “Лондон Критикс Асосиејшн Авард” за Сценарист на годината (заедно со Бен Афлек) Номиниран- “Ем Ти Ви Филмска награда” за Најдобар бакнеж (со Мини Драјвер) Номиниран- “Ем Ти Ви Филмска награда” за Најдобра машка изведба Номиниран- “Ем Ти Ви Филмска награда” за Најдобро дуо на екранот Номиниран- Филмска награда од “Онлајн Критикс Сосајати Авард” за Најдобро сценарио Номиниран- Награда од“Сателит Авардс” за Најдобар актер во филм или драма Номиниран- Награда од “Скрин Акторс Гилд Авард” за Најдобра глума Номиниран- Награда од “Скрин Акторс Гилд Авард” за Најдобар актер Номиниран- Награда од “Врајтерс Гилд оф Америка” (со Бен Афлек)

1997 година “Д Рејнмејкер” (The Rainmaker) Руди Бејлор Номиниран- Награда од “Блокбастер Ентертејмент Авард” за Омилен актер во филмска драма

Номиниран- Филмска награда од “Лондон Критикс Сркл Авард” за Актер на годината

1997 година “Бркајќи ја Ејми” Шон Орон Кратко појавување
1998 година “Раундерс” (Rounders) Мајк Мек Дермот
1998 година “Спасувајќи го Војникот Рајан” Војник Џејмс Франсис Рајан Филмска награда од “Онлајн Критикс Сосајати Авард” за Најдобар ансамбл

Номиниран- Филмска награда од “Лондон Критикс Сркл Авард” за Актер на годината Номиниран- Награда од “Скрин Акторс Гилд Авард” за Најдобра глума

1999 година “Талентираниот г-дин Рипли” Том Рипли Номиниран- Награда од “Блокбастер Ентертејмент Авард” за Омилен актер за филмови во исчекување

Номиниран- “Златен Глобус” за Најдобар актер Номиниран- Награда “Сиера” за Најдобар актер Номиниран- “Ем Ти Ви Филмска награда” за Најдобра музичка изведба (со Џуд Ло и Фиорело) Номиниран- “Ем Ти Ви Филмска награда” за Најдобар негативец Номиниран- Награда од “Тин Чојс Авард” за Избор на актер во филм Номиниран- Награда од “Тин Чојс Авард” за Избор на лажго во филм

1999 година “Догма” Локи
2000 година “Фајндинг Форестр”(Finding Forester) Стивен Сендерсон Кратко појавување
2000 година “Сите убави коњи” Џон Грејди Кол Номиниран- Награда од “Блокбастер Ентертејмент Авард” за Омилен актер во Драма или Романса

Номиниран- Награда “Сиера” за Најдобар актер

2000 година “Д Леџенд оф Багер Венс” (The Legend of Bagger Vance) Рењолф Џунух
2000 година Тајтан Еј. И. (Titan A.E.) Кејл Такер Глас
2001 година “Д Маџестик” (The Majestic) Лук Тримбл Само гласот
2001 година “Единаесетмина на Оушн” (Ocean’s Eleven) Лајнс Колдвел Номиниран-Награда од “ДВД Ексклузив Авардс” за Најдобри аудио коментари

Номиниран- “Ем Ти Ви Филмска Награда” за Најдобар тим на екранот Номиниран- Награда од “Феникс Филм Критикс Сосајати Авард” за Најдобар актерски ансамбл

2001 година “Џеј енд Сајлент Боб Страјк Бек” (Јау and Silent Bob Strike Back) Тој лично Кратко појавување
2002 година “Исповед на опасен ум” Мет, дипломец #2 Кратко појавување
2002 година “Д Борн Ајдентити” (The Bourne Identity) Џејсон Борн
2002 година Спирит: “Стејлион оф д Симеран” (Stallion of the Cimerron) Спирит Глас

Награда од “Вестерн Херитаџ Авард” за Најдобар филм Номиниран- Награда од “Кидс Чојс Авард” за Омилен глас од анимиран филм

2002 година “Џери” (Jerry) Џери Исто сценарист
2002 година “Третото тркало’ (The Third wheel) Кевин Кратко појавување
2003 година “Стак Он Ју” (Stuck On You) Боб Тенор
2004 година “Хауард Зин: Ју Кант Бе Неутрал он а Мувинг Трејн” (You Can’t Be Neutral to a Moving Train) Раскажувач Глас
2004 година “Единаесетмина на Оушн” (Ocean’s Twelve Лајнс Колдвел Награда од “Бродкаст Филм Критикс Асосиејшн Авард” за Најдобра глума
2004 година “Д Борн Супермаси” (The Bourne Supermacy) Џејсон Борн Награда од “Емпајар Авард” за Најдобар актер

Номиниран – “Ем Ти Ви Филмска награда” за Најдобра изведба Номиниран- Награда од“Сатурн Авард” за Најдобар актер Номиниран- Награда од “Тин Чојс Авард” за Избор на филмски актер

2004 година “Девојката од Џерси” ПиЕр Егзек #2 Кратко појавување
2004 година “Патување низ Европа” Дони Кратко појавување
2005 година “Сиријана” Брајан Вудмен
2005 година “Браќата Грим” Вил (Вилхелм) Грим
2006 година ‘Д Гуд Шепард” (The Good Shepard) Едвард Вилсон
2006 година “Д Департед” (The Departed) Колин Силиван “Национален одбор за оценување на филмски награди” за Најдобар ансамбл

‘Награда од публиката” за Најдобро сложување на екранот Номиниран- “Награда од Скрин Акторс Гилд Авард” за најдобра глума

2007 година “Тринаесетмина на Оушн” Лајнс Колдвел Номиниран- Награда од “Тин Чојс Авард” за Избор на хемија во филм
2007 година “Д Борн Ултиматиум” (The Bourne Ultimatium) Џејсон Борн Номиниран- Награда од “Емпајар Авард” за Најдобар актер

Номиниран- “Ем Ти Ви Филмска награда” за Најдобар борач (со Џои Енса) Номиниран- “Ем Ти Ви Филмска награда” за Најдобра изведба

2007 година “Младинци без младост” Тед Џонс, Лајф Магазин Репортер Кратко појавување
2007 година “Артур” Тој лично Глас
2008 година “Че: Втор дел” Фр. Шварц Кратко појавување
2009 година “Поњо он д Клиф бај д Си” (Ponyo on the Cliff by the Sea) Коичи Глас (Англиска верзија)
2009 година ‘Известувачот’ Марк Витакре Номиниран- Награда од “Чикаго Филм Критикс Асосиејшн Авард” за Најдобар актер

Номиниран- Награда од “Детроит Филм Критикс Сосајати Авард” за Најдобар актер Номиниран- “Златен глобус” за Најдобар актер во Музички филм или Комедија Номиниран- Награда од “Сан Диего Филм Критикс Сосајати Авард “за Најдобар актер Номиниран- Награда од “Сателит Авард” за Најдобар актер во Музички филм или Комедија

2009 година “Инвиктус” (Invictus) Франсоа Пиенар Номиниран- “Оскар” за Најдобра споредна улога

Номиниран- Награда од “Бродкаст Филм Критикс Асосиејшн” за Најдобра споредна улога Номиниран- “Златен глобус” за Најдобра споредна улога во филм Номиниран- Награда од “Скрин Акторс Гилд Авард” за Извонредна изведба од актер во споредна улога

2010 година “Зелена Зона” Шеф на налог Офицер Рој Милер Номиниран- Награда од “Централ Охајо Филм Критикс Асосиејшн” за Актер на годината

Номиниран- Награда од “Тин Чојс Авард” за избор на актер во филм

2010 година “30 Рок” (30 Rock) Керол ТВ Серии: (епизоди :”Ај Ду Ај Ду’ I Do I Do, Стратегијата на Фабијан, и “Лајв Шоу” (Live Show)
2010 година “Инсајд Џaб” (Inside Job) Раскажувач
2010 година “Хиарафтр” (Hereafter) Џорџ Лонеген Номиниран- Награда од “Централ Охајо Филм Критикс Асосиејшн” за Актер на годината
2010 година ‘Вистински подарок” Ла Баф Номиниран- Награда од “Охајо Филм Критикс Асосиејшн” за Актер на годината

Номиниран- Награда од “Централ Охајо Филм Критикс Асосиејшн” за Најдобар ансамбл Номиниран- Нагарада од “Феникс Филм Критикс Сосајати” за Најдобра споредна улога

2011 година “Д Аџастмент Биро” (The Adjustment Bureau) Дејвид Норис
2011 година “Маргарет” Ајрон Кејџ пост - продукција
2011 година “Зараза” Томас Емхоф пост - продукција
2011 година “Ние купивме зоолошка” Бенџамин Ми пост - продукција