Исповеди на опасниот ум

Од Википедија — слободната енциклопедија

Исповеди на опасниот ум (англиски: Confessions of a Dangerous Mind) е американски филм од 2002 година, во режија на Џорџ Клуни. Главните улоги ги толкуваат: Сем Роквел, Џорџ Клуни и Дру Баримор.

Џорџ Клуни
Вистинскиот Чак Барис го води „The Gong Show“ во 1976 година.

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот претставува приказна за двојниот живот на еден легендарен шоумен, кој подоцна работел како телевизиски продуцент, додека ноќе бил убиец на ЦИА. Имено, Чак Берис тврди во своите мемоари дека кога бил на врвот од својата телевизиска кариера, бил регрутиран од ЦИА и обучен за таен агент.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 843, 22.8.2014, стр. 24.
  2. Антена, број 853, 31.10.2014, стр. 16.