Сиријана

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сиријана (англиски: Syriana) е американски филм од 2005 година, во режија на Стивен Гејган. Главните улоги ги толкуваат: Џорџ Клуни, Крис Купер, Кристофер Пламер, Џефри Рајт, Аманда Пит и Мет Дејмон.

Стивен Гаган

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот е снимен според мемоарите на Роберт Баер, поранешен агент на ЦИА. Во него се прикажуваат интригите на американските компании за нафта, кои запаѓаат во големи проблеми кога арапските земји решаваат да го променат начинот на работа со нив.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 843, 22.8.2014, стр. 18.