Борновиот идентитет

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Борнвиот идентитет“
РежисерДаг Лиман
ПродуцентРоберт Лудлум
Даг Лиман
Френк Маршал
СценаристРоман:
Роберт Лудлум
Сценарио:
Тони Гилрој
Вилијам Блејк Херон
Главни улогиМет Дејмон
Франка Потенте
Крис Купер
Брајан Кокс
Џулија Стајлс
Клајв Овен
Адевале Акинуоје-Агбаје
Ентони Грин
МузикаЏон Повел
КинематографијаОливер Вуд
МонтажаСар Клајн
Кристофер Раус (додатни)
ДистрибутерUniversal Pictures
ПремиераСАД:
Јуни 14, 2002
Австралија:
Август 22, 2002
Обединето Кралство:
Септември 6, 2002
Времетраење118 мин.
ЗемјаСАД
Германија
Чешка [1]
ЈазикАнглиски
Буџет$60 милиони[2]
Бруто заработка$213,925,107[2]
СледенБорновиот Супримитет
Даг Лиман

Борновиот идентитет е шпионски филм од 2002 заснован на истоимената новела на Роберт Лудлум. Во главна улога се појавува Мет Дејмон како Џејсон Борн, човек со амнезија кој се обидува да го дознае својот вистински идентитет истовремено кога Централната разузнавачка агенција (Central Intelligence Agency - CIA) се обидува да го фати и убие поради неговиот претходен неуспех да изврши атентат и исчезнување. Во меѓувреме се здружува со Мари (Франка Потенте), која му асистира во неговиот почетен дел од планот да дознае за неговото минато и да си ја поврати меморијата. Во филмот глумат и Крис Купер како Александар Конклин, Клајв Овен како Професорот, Брајан Кокс и Џулија Стајлс.

Дејмон во 2001 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Bourne Identity (2002)“. IMDB.com. Посетено на 14 март 2007.
  2. 2,0 2,1 „The Bourne Identity (2002)“. boxofficemojo.com. Посетено на 8 март 2007.