Борновиот идентитет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Борнвиот идентитет“
Режисер Даг Лиман
Продуцент Роберт Лудлум
Даг Лиман
Френк Маршал
Сценарист Роман:
Роберт Лудлум
Сценарио:
Тони Гилрој
Вилијам Блејк Херон
Настапуваат Мет Дејмон
Франка Потенте
Крис Купер
Брајан Кокс
Џулија Стајлс
Клајв Овен
Адевале Акинуоје-Агбаје
Ентони Грин
Музика Џон Повел
Кинематографија Оливер Вуд
Монтажа

Сар Клајн

Кристофер Раус (додатни)
Дистрибутер Universal Pictures
Премиера САД:
Јуни 14, 2002
Австралија:
Август 22, 2002
Обединето Кралство:
Септември 6, 2002
Времетраење 118 мин.
Држава САД
Германија
Чешка Република [1]
Јазик Англиски
Буџет $60 милиони[2]
Бруто заработка $213,925,107[2]
Следен Борновиот Супримитет

Борновиот идентитет е шпионски филм од 2002 базиран на истоимената новела на Роберт Лудлум. Во главна улога се појавува Мет Дејмон како Џејсон Борн, човек со амнезија кој се обидува да го дознае својот вистински идентитет истовремено кога Централната разузнавачка агенција (Central Intelligence Agency - CIA) се обидува да го фати и убие поради неговиот претходен неуспех да изврши атентат и исчезнување. Во меѓувреме се здружува со Мари (Франка Потенте), која му асистира во неговиот почетен дел од планот да дознае за неговото минато и да си ја поврати меморијата. Во филмот глумат и Крис Купер како Александар Конклин, Клајв Овен како Професорот, Брајан Кокс и Џулија Стајлс.

Наводи[уреди | уреди извор]