Човекот наречен храброст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Човекот наречен храброст (англиски: True Grit) е американски вестерн-филм од 2010 година, во режија на Браќата Коен, кои се и сценаристи и продуценти. Главните улоги ги толкуваат: Џеф Бриџис, Мет Дејмон, Џош Бролин и Хејли Стеинфелд.

Содржина[уреди | уреди извор]

Четиринаесетгодишното девојче Мети Рос (ја игра Стеинфелд)е решена да се одмазди за смртта на својот татко, кого го убил Том Чејни (го играБ ролин) за два златника. Затоа, таа започнува потера по избеганиот убиец, а за таа цел ѝ се потребни искусни револвераши. Таа ги најмува едноокиот шериф-алкохоличар Рустер Когбурн (го игра Бриџис) и тексашкиот ренџер Лабуф (го игра Дејмон). По долго, мачно патување, тие го наоѓаат убиецот.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 865, 23.1.2015, стр. 17.
  2. Антена, број 868, 13.2.2015, стр. 17.