Зад канделабрите (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Зад канделабрите е американски филм, во режија на Стивен Содерберг. Главните улоги ги толкуваат: Мајкл Даглас, Мат Дејмон, Ден Ајкројд, Скот Бакула и Роб Лоу. Извршен продуцент на филмот бил Џери Вантрауб.

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот го прикажува раскошниот живот на Либераче (го игра Даглас), успешен уметник, чии екстравагантни костуми, препознатливи канделабри и комплексни сценски настапи го направиле најпрофитабилниот шоумен во неговото време. Во филмот се опишува бурната врска на Либераче со Скот Торсон (го игра Дејмон) во Лас Вегас, во периодот од 1977 до 1982 година, кога Либераче бил на врвот на популарноста, иако цело време бил прикриен хомосексуалец.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 832, 5.6.2014, стр. 21.
  2. Антена, број 845, 5.9.2014, стр. 15.