Доушник (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Доушник (The Informant)“
Informant ver2.jpg
Официјален постер
РежисерСтивен Содерберг
ПродуцентКурт Ајхенвалд
СценаристСценарио: Скот Ц. Бурнс
Книга: Курт Ајхенвалд
НастапуваатМет Дајмон
Скот Бакула
Мелани Лински
Жанрдрама црна комедија
МузикаМарвин Камлиш
ДистрибутерWarner Bros.
Премиера18 септември 2009
Времетраење108 мин.
Држава САД
Јазиканглиски
Буџет$22,000,000
Бруто заработка$33,151,402[1]

Доушник! (англиски: The Informant!) е американска политичка црна комедијафилм од 2009 год. Филмот е режиран од познатиот Стивен Содерберг[2], додека пак приказната е адаптација на истоимената книга од 2000та година, во која се прикажани вистински настани[3].

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Филмот е заснован на вистинската приказна за најпознатиот корпоративен доушник во историјата на Америка. Што ли мислел Марк Витакер? Вистинска ѕвезда во индустриската компанија Arcer Daniel Midland, Витакер наеднаш станува доушник. Иако тој разоткрива за ФБИ, мултинационално местење на цена во својата компанија, Витакер се замислува себеси како херој, кој од народот добива унапредување. Но пред да се случи сето тоа, на ФБИ му се потребно докази, па затоа Витакер воодушевено се одлучува да носи микрофон и скриен касетофон во својата ташна, замислувајќи се себеси како стандарен таен агент. На несреќа на ФБИ, нивниот главен сведок и не бил толку тивок кога се во прашање престоечките настани. Неговото однесување со текот на времето почнува да ги фрустрира агентите бидејќи повеќе не можат да докажат што на крајот е реалност а што бујна фантазија.

Улоги[уреди | уреди извор]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Златен Глобус 2010[уреди | уреди извор]

  • Најдобар глумец во комедија/мјузикл (Мет Дејмон) номинација

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=informant.htm
  2. Editorial staff (2005-06-18). The Informant, the Movie“. Hollywood.com. Архивирано од изворникот на 2012-12-16.
  3. Webber, Susan (2000-09-25). „Tale of the Tapes“. The Daily Deal. Aurora Advisors, Inc. Посетено на 2008-10-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]