Марсовец: Спасувачка мисија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Марсовец: Спасувачка мисија – американски филм, во режија на Ридли Скот. Главните улоги ги толкуваат Мет Дејмон, Џесика Честејн, Кристен Виг и Џеф Даниелс.[1]

Портрет на Скот во Берлин во 2005 година од германскиот фотограф Оливер Марк
Matt Damon
Jessica Chastain
Мет Дејмон и Џесика Честејн


Содржина[уреди | уреди извор]

За време на една мисија на Марс, сите мислат дека астронаутот Марк Вотни е мртов по една силна бура, кога екипажот морал да го остави. Но, Марк успева да преживее и, оставен сам на себе, мора да го користи умот да остане жив и да им се јави на колегите на Земјата.[1]

Место за слетување на мисијата Арес III (регионот Acidalia Planitia)
Вади Рум во Јордан се користеше за надворешни сцени на Марс при снимањето на „Марсовецот“.
Патеката на Марк Вотни на Марс
Дејмон додека прави рачни отпечатоци во бетон во Лабораторијата за млазен погон. Тој е придружуван од Џим Ериксон (лево) и Ендру Џ. Феустел (десно).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Марсовец – спасувачка мисија“, Антена, број 952, 23.9.2016, стр. 27.