Прејди на содржината

Космос-670

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-670
Датум на лансирање 6 август 1974
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 50,5 °
Орбитален период 89,4 минути
Апоапсида 287 км
Периапсида 209 км
Меѓународна ознака 1974-061A

Космос-670 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 6 август 1974 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 50,5°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 287 км, а најмалото на 209.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]