Космос-601

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-601
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Дњепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 16 октомври 1973
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1974
Орбитален наклон 81,8 °
Орбитален период 100,8 минути
Апоапсида 1404 км
Периапсида 197 км
Меѓународна ознака 1973-075A

Космос-601 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 16 октомври 1973. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 400 килограми. Космос-601 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 100,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1404 km, а најмалото на 197 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]