Космос-665

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-665
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 29 јуни 1974
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1990
Орбитален наклон 62,9 °
Орбитален период 719,5 минути
Апоапсида 9760 км
Периапсида 679 км
Меѓународна ознака 1974-050A

Космос-665 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 29 јуни 1974. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1250 килограми. Космос-665 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 719,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9760 km, а најмалото на 679 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]