Прејди на содржината

Космос-653

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-653
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 15 мај 1974
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,7 °
Орбитален период 89,2 минути
Апоапсида 284 км
Периапсида 190 км
Меѓународна ознака 1974-031A

Космос-653 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 15 мај 1974 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-653 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,7°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 284 км, а најмалото на 190.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]