Космос-656

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-656
Датум на лансирање 27 мај 1974
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 51,6 °
Орбитален период 90,1 минути
Апоапсида 364 км
Периапсида 195 км
Меѓународна ознака 1974-036A

Космос-656 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 27 мај 1974. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,6 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 364 km, а најмалото на 195 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]