Космос-650

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-650
Тип на мисија геодетски сателит
Датум на лансирање 29 април 1974
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 113,4 минути
Апоапсида 1401 км
Периапсида 1368 км
Меѓународна ознака 1974-028A

Космос-650 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 29 април 1974 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 600 килограми. Космос-650 бил геодетски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 113,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1401 км, а најмалото на 1368.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]