Космос-613

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-613
Датум на лансирање 30 ноември 1973
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 51,5 °
Орбитален период 90,8 минути
Апоапсида 383 км
Периапсида 251 км
Меѓународна ознака 1973-096A

Космос-613 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 30 ноември 1973. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,5 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 383 km, а најмалото на 251 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]