Космос-605

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-605
Тип на мисија проучување на влијанието на радијацијата врз живите суштества
Датум на лансирање 31 октомври 1973
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 90,7 минути
Апоапсида 424 км
Периапсида 221 км
Меѓународна ознака 1973-083A

Космос-605 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 31 октомври 1973. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5500 килограми. Космос-605 бил сателит за проучување на влијанеито на радијацијата на живите суштества.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 424 km, а најмалото на 221 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]