Космос-637

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-637
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 26 март 1974
Носечка ракета Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 0.2 °
Орбитален период 1425.83 минути
Апоапсида 5769 км
Периапсида 5402 км
Меѓународна ознака 1974-017A

Космос-637 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 26 март 1974 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 2000 килограми. Космос-637 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1425.83 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 0.2°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 5769 км, а најмалото на 5402.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]