Космос-687

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-687
Датум на лансирање 11 октомври 1974
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1978
Орбитален наклон 73,9 °
Орбитален период 94,3 минути
Апоапсида 690 км
Периапсида 287 км
Меѓународна ознака 1974-076A

Космос-687 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 11 октомври 1974 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 94,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 73,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 690 км, а најмалото на 287.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]