Космос-604

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-604
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 29 октомври 1973
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1992
Орбитален наклон 81,2 °
Орбитален период 97,1 минути
Апоапсида 636 км
Периапсида 609 км
Меѓународна ознака 1973-080A

Космос-604 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 29 октомври 1973. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 2000 килограми. Космос-604 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 97,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,2 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 636 km, а најмалото на 609 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]