Прејди на содржината

Космос-611

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-611
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Днепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 28 ноември 1973
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1974
Орбитален наклон 70,9 °
Орбитален период 91,8 минути
Апоапсида 466 км
Периапсида 264 км
Меѓународна ознака 1973-094A

Космос-611 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 28 ноември 1973 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-611 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 91,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 466 км, а најмалото на 264.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]