Космос-675

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-675
Тип на мисија геодетски сателит
Датум на лансирање 29 август 1974
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 113,6 минути
Апоапсида 1422 км
Периапсида 1365 км
Меѓународна ознака 1974-069A

Космос-675 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 29 август 1974 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 600 килограми. Космос-675 бил геодетски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 113,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1422 км, а најмалото на 1365.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]