Космос-690

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-690
Тип на мисија военoнавигациски сателит
Датум на лансирање 22 октомври 1974
Носечка ракета Р-7 Семјорка со додатен степен
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 90,4 минути
Апоапсида 389 км
Периапсида 223 км
Меѓународна ознака 1970-036H

Космос-690 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 22 октомври 1974 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5500 килограми. Космос-690 бил военoнавигациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 389 км, а најмалото на 223.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]