Корисник:19user99/783

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Година 783 (DCCLXXXIII) беше заеднички година со почеток во средата (линк ќе се прикаже целосната календар) на Јулијанскиот календар. Деноминација 783 за оваа година, се користи уште од почетокот на средновековниот период, кога Anno Domini календар ера стана распространет метод во Европа за именување години.

Настани[уреди | уреди извор]

Според место[уреди | уреди извор]

Византиска империја[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. David Nicolle (2014). The Conquest of Saxony AD 782–785, p. 20. ISBN 978-1-78200-825-5

[[Категорија:783]]